Dr Sutkowski: jesteśmy w krytycznym momencie pandemii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2020 17:53

Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii - ocenił w sobotę prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Jak mówił, dramatycznym problemem staje się obłożenie szpitali, podobnie jak wzrost dobowej liczby zgonów z powodu COVID-19.

Dr Sutkowski: jesteśmy w krytycznym momencie pandemii
Dr Michał Sutkowski Fot. Archiwum

Resort zdrowia przekazał w sobotę informację o 27 tys. 875 nowych zakażeniach koronawirusem. To największa liczba nowych przypadków od początku epidemii. Ministerstwo poinformowało, że zmarło 349 chorych. Od początku pandemii zachorowało ponad 500 tys. osób.

- Jest bardzo duży wzrost zakażeń w ciągu kilku tygodni, a ostatni tydzień pokazał, że trudno o optymizm. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie - mówił dr Sutkowski.

Wskazał, że skutki zastosowanych obostrzeń będą widoczne, ale na to muszą się nałożyć odpowiednie zachowania społeczne. - Jeżeli będzie widać efekty to pewnie za jakieś 7-10 dni. Do tego czasu krytyczne staje się obłożenie szpitali, głównie oddziałów intensywnej terapii, oraz liczebność personelu medycznego. Dramatycznie wzrasta ponadto liczba dobowych zgonów z powodu COVID-19. Wcześniej stanowiły one 1 proc. wszystkich zgonów, teraz jest to około 30 proc. To bardzo niepokojące zjawisko, świadczące o skali problemów, które jeszcze przed nami - podkreślił dr Michał Sutkowski.

- To dokładnie taki scenariusz jak w Lombardii, gdzie oczywiście sytuacja była dużo bardziej dramatyczna, ale liczba zgonów wynosiła tam od 40 do 50 proc. U nas to obecnie 30 proc. - zwrócił uwagę Sutkowski.

Specjalista podkreślił, że wszystko jest pochodną interakcji społecznych. - Dwie trzecie zakażeń zależy od nas. W dużych aglomeracjach liczba interakcji jest zdecydowanie większa. Co gorsza, badania pokazują, że liczba ta - na podstawie analizy sieci komórkowej - jest na tyle duża, że nie możemy mówić, iż zachowujemy się pro epidemiologicznie. Nie wzięliśmy sobie zbytnio do serca zalecenia, które adresowane jest nie tylko do seniorów, ale do wszystkich. Nie musisz wyjść, zostań w domu - zaapelował prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Katarzyna Krzykowska - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum