Dr Sutkowski: "Uważasz, że umierają statyści? Czym prędzej się ogarnij"

Autor: PAP • Źródło: PAP04 listopada 2021 14:41

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski zwrócił uwagę na "ogromny przyrost" zakażeń koronawirusem. Zaleca "ogarnięcie się" czym prędzej wszystkim tym, którzy twierdzą, że przez Covid-19 umierają statyści.

Dr Sutkowski: "Uważasz, że umierają statyści? Czym prędzej się ogarnij"
W trosce o uniknięcie zakażenia wciąż ważne są dystans, dezynfekcja i maseczka. Fot. DarSzach / Shutterstock.com
  • To nie są żarty, te dawno się skończyły - mówi dr Michał Sutkowski o pandemii Covid-19
  • Podkreślił, jak ważne są zasady reżimu sanitarnego i szczepienia
  • W ocenie specjalisty dobrym krokiem byłoby wprowadzenie obowiązkowych szczepień w niektórych grupach zawodowych i płatne testy

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że badania potwierdziły 15 515 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej w IV fali epidemii. Równo rok temu zanotowano 24 692 nowe przypadki i 373 zgony. Z kolei tydzień temu, 28 października, resort zdrowia przekazał, że było to odpowiednio 8378 nowych przypadków, zmarło 101 chorych z COVID-19.

"Jeśli ktoś uważa, że umierają statyści, niech się ogarnie"

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski ocenił, że jest to ogromny przyrost zakażeń.

- To nie są żarty. Żarty się już dawno skończyły. Jeżeli ktoś znowu uważa, że umierają statyści albo że szczepienia nie działają, niech się czym prędzej ogarnie - zaapelował.

Zdaniem dra Sutkowskiego najistotniejsze są trzy rzeczy: szczepienia, egzekwowanie zasad - dezynfekcji, dystansu, maseczek i wprowadzenie regulacji dotyczących tzw. paszportów covidowych (unijnych certyfikatów covid). Według niego, jeśli te elementy nie będą silniej przestrzegane, wiele osób nie otrzyma pomocy w szpitalach i czekają nas nadmiarowe zgony.

Weryfikacja zaszczepienia. "Konieczne nowe regulacje"

- Trzeba na nowo organizować system, żeby był on jak najmniej dokuczliwy dla ludzi z innymi chorobami niż Covid-19. Tu znów będziemy mieli dług zdrowotny. To są dramatyczne kwestie - przekonywał.

Mówiąc o wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących tzw. paszportów covidowych wyraził nadzieję, że w tej sprawie zostanie podjęta decyzja na wysokim szczeblu politycznym. Wskazał, że mogłaby ona polegać na tym, że osoby niezaszczepione przeciwko Covid-19 nie mogłyby np. korzystać z restauracji czy z kin.

- Ta regulacja działałaby profrekwencyjnie, a po drugie byłaby istotnym elementem ograniczającym pandemię - powiedział dr Sutkowski. Jako walor takiego rozwiązania wskazał, że nie trzeba by zamykać różnych gałęzi gospodarki, czyli wprowadzać lockdownu, bo "nie stać nas na to".

Ekspert stwierdził również, że należy jak najszybciej wprowadzić regulację umożliwiającą przedsiębiorcom sprawdzenie, czy pracownicy są zaszczepieni.

- Nie może tak być, że z jednej strony odpowiadają za bezpieczeństwo i zdrowie, a z drugiej strony - nie będę mieli narzędzi w pandemii - zauważył.

Obowiązkowe szczepienia i płatne testy

Według dra Sutkowskiego warto byłoby też pomyśleć o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 wśród służb publicznych, lekarzy i nauczycieli. - Myślę, że niezłą regulacją byłaby na przykład konieczność wykonywania testów odpłatnie - dodał.

Ekspert zaapelował też, aby wszystkie służby, które mogą pomóc w walce o respektowanie zaleceń sanitarnych, były do dyspozycji szefów MSWiA i MZ, "by była możliwość lepszych kontroli w tym zakresie".

- Mam wrażenie, że od kilku dni jest trochę więcej patroli na ulicach i w galeriach, ale jeszcze zbyt bardzo mało - dodał.

Zobacz też: Weryfikacja szczepień w pracy. Rulkiewicz: pracodawcy powinni mieć pewną swobodę

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze