Dr Michał Zembala: ECMO uratowało życie 44-letniemu pacjentowi choremu na Covid-19

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 30 października 2020 09:45

- ECMO, urządzenie zwane sztucznymi płucami po raz kolejny uratowało życie pacjentowi po przebyciu zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek (29 października) w mediach społecznościowych dr Michał Zembala. Uratowanym pacjentem był 44-letni pracownik szpitala w Chorzowie.

Dr Michał Zembala: ECMO uratowało życie 44-letniemu pacjentowi choremu na Covid-19
Dr Zembala nie szczędził słów uznania i szacunku dla pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunek, salowych, perfuzjonistów, techników, ratowników i lekarzy. Fot. PTWP

Jak przekazał dr Zembala, kardiochirurg i ordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, "ECMO - sztuczne płuco - ostatnia deska ratunku dla chorych z ciężką postacią Covid-19. Parę dni temu, wobec odmów dedykowanych ośrodków w województwie śląskim, szpital w Chorzowie zwrócił się do nas o pomoc, by ratować 44- letniego pracownika szpitala".

Podkreślił też, że: "Śląskie Centrum Chorób Serca i Oddział Kardiochirurgii i Transplantologii SCCS Zabrze to miejsce, które dziś, w trudnym czasie, nie tylko ratuje i leczy, ale (może przede wszystkim) daje nadzieje".

Doktor Zembala nie szczędził słów uznania i szacunku dla pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunek, salowych, perfuzjonistów, techników, ratowników i lekarzy, którzy się nie boją, nie panikują, ale z troską i spokojem podchodzą do leczenia pacjentów COV(+).

Specjalista poinformował również, że zabrzańska placówka pobiła rekord przeszczepów serca w Polsce. Wykonała ich w tym roku 75.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum