Dr Jerzy Gryglewicz: wprowadźmy opiekę kompleksową nad pacjentem bariatrycznym

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2019 15:53

Proponujemy finansowanie bariatrii wzorowane na już funkcjonującym modelu opieki nad pacjentem w zakresie KOS-Zawał - mówi dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, przedstawiając rekomendacje ekspertów dotyczące leczenia pacjentów z otyłością.

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelnia Łazarskiego. Fot. PTWP

Jak tłumaczy dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, rozwiązanie dotyczące opieki nad pacjentem bariatrycznym zostało opracowane przez Uczelnię wspólnie z  lekarzami chirurgami zajmującymi się operacyjnym leczeniem otyłości.

- Jest to model, w którym finansowaniem objęto by nie tylko procedury chirurgicznego leczenia otyłości, ale również świadczenia przedoperacyjne i opiekę nad pacjentem w ciągu 12 miesięcy po zabiegu operacyjnym - wyjaśnia.

Proponowane rozwiązanie eksperci oparli na wiedzy, że w wyniku operacji bariatrycznych można oczekiwać u pacjentów ustąpienia chorób współistniejących z patologiczną otyłością - m.in. cukrzycy, lub poprawy parametrów życiowych w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Uzyskanie i utrzymanie takich efektów leczenia wymaga jednak dużego nadzoru lekarza internisty, ale również rehabilitacji.

Praca z pacjentem konieczna jest też na etapie przygotowania do operacji. Aby pacjent był zakwalifikowany do operacji zmniejszenia żołądka, musi przed zabiegiem utracić co najmniej 8 proc. masy ciała, co wymaga pomocy dietetyka.

- Dzisiaj NFZ finansuje wyłącznie procedurę chirurgiczną - zaznacza dr Jerzy Gryglewicz, podkreślając, że kompleksowe zajęcie się pacjentem przyniosłoby duże efekty zdrowotne i redukcję kosztów związanych z finansowaniem leczenia chorób generowanych przez otyłość.

Model kompleksowej opieki nad pacjentem bariatrycznym proponowany przez ekspertów zakłada oparcie go o finansowanie uzależnione od uzyskanego efekt zdrowotnego, a nie tylko płacenie świadczeniodawcy za samą operację.

Jak wyjaśnia dr Jerzy Gryglewicz, przy tak zakreślonym finansowaniu brane by były pod uwagę parametry związane ze zdarzeniami niepożądanymi, ale również redukcja masy ciała oraz ustąpienie nasilonych objawów chorób cywilizacyjnych związanych z otyłością.

Rozmowa została zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum