Dr Jerzy Giermek: trzeba zmienić zarządzenie w sprawie mammografii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2010 15:38

Zdaniem doktora Jerzego Giermka, kierownika Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyczny Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, zarządzenie prezesa NFZ wyklucza niektóre kobiety z przesiewowych badań mammograficznych.

Przypomnijmy, że w zarządzeniu prezesa NFZ z października 2009 roku zapisano, iż programem profilaktycznym w 2010 roku nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi oraz kobiety, które, wypełniając ankietę przed badaniem, zgłoszą występowanie dolegliwości w obrębie piersi.

– Zarządzenie trzeba jak najszybciej zmienić. Rozumiem intencję NFZ - programy screeningowe są dla ludzi zdrowych, chorzy powinni być pod opieką lekarza – w tym przypadku onkologa, ale która kobieta nigdy nie odczuwała bólu w okolicach piersi? – pyta doktor Giermek.

Taki zapis mógłby sprawić, że na mammografię w ramach screeningu nie trafiałyby kobiety, które powinny mieć ją wykonywaną.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia.

Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69. roku życia. Panie w tym wieku zostały objęte programem profilaktycznym finansowanym przez NFZ.

Specjaliści podkreślają, że nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium jest łatwo wyleczalny, w ponad 90 proc. przypadków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum