Dr Jarosław Derejczyk: gerontolodzy uważają, że możemy dożyć w tym stuleciu 120 lat

Autor: Danuta Śmierzchalska/National Geographic • • 11 lipca 2009 09:08

Naprawdę dobra starość jest możliwa w społeczeństwie wielopokoleniowym. Takim, w którym są kredyty dla młodych małżeństw, żeby mogły zbudować domy, gdzie zamieszkają dziadkowie, i gdzie będą właściwe relacje między nimi a wnukami.

Dr Jarosław Derejczyk: gerontolodzy uważają, że możemy dożyć w tym stuleciu 120 lat
Dr n. med. Jarosław Derejczyk jest geriatrą i gerontologiem z 30-letnią praktyką, wicedyrektorem Szpitala Geriatrycznego w Katowicach, wojewódzkim konsultantem w dziedzinie geriatrii...

Takim, w którym te małżeństwa się nie rozwiodą. Ważne jest, by przyzwyczaić dzieci do tego, że obok nich są starzy ludzie, którzy mogą być mniej sprawni. I że tych osób nie wolno dyskryminować.

Pracuję na Śląsku, tam jest naturalny szacunek dla sędziwej starości. W hierarchii rodzinnej starzec jest na wierzchołku piramidy wartości rodzinnych i międzyludzkich. Mówi się o wieku społecznym – to sposób, w jaki jesteśmy odbierani przez innych, gdy pojawiają się u nas zewnętrzne znamiona starzenia.

– Jeśli w jej dokumentach nie ma pomyłki, najstarsza kobieta na świecie, Sakhan Dosova, żyje w Kazachstanie i ma 130 lat. 115 lat ma Amerykanka Gertruda Baines. 115 lat dożyła zmarła

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum