Dr Grzesiowski o wakacjach w czasie epidemii: bez wyjazdów grupowych, ale z rodziną można i dziś

Autor: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2020 12:19

Nie będzie wyjazdów grupowych. Musimy zaniechać myślenia o koloniach, obozach, wyjazdach zorganizowanych. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzina pojechała nad morze czy w góry i mieszkała w tym samym składzie, w którym żyje w domu - mówił dr Paweł Grzesiowski w piątek (24 kwietnia) w RMF FM.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rodzina wsiadła do samochodu i pojechała na działkę lub do wynajętego domku - mówi dr Paweł Grzesiowski. Fot. PTWP

Specjalista profilaktyki zakażeń i wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP dodał, że nie widzi przeszkody do wyjazdów już dziś, bo zostały odblokowane wyjścia z domu i rekreacyjne pobyty w lesie.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rodzina wsiadła do samochodu i pojechała na swoją działkę, czy do wynajętego domku gdzieś w Polsce - zauważył dr Grzesiowski.

Pytanie, co z żywieniem na wyjeździe na wakacjach.

- Pobyt w restauracji będzie musiał być przygotowany. Nie będzie to taka restauracja jak kiedyś, że siedzimy plecy w plecy z sąsiadem. Jeśli zostaną otwarte miejsca zbiorowego żywienia, to będą obwarowane zasadami. Będzie trzeba rozstawić stoliki, zwiększyć przestrzeń i być może w takiej formule pojawia się między stolikami jakieś parawany, przesłony - wyjaśniał dr Grzesiowski na antenie RMF FM.

 Wskazał, że najbardziej obawiamy się zakażenia drogą kropelkową, czyli aerozolem, którym zostaniemy opryskani przez osobę chorą z odległości 2 metrów.

- Jeśli stworzymy możliwości, żeby był dystans między ludźmi zachowany, to myślę, że będzie można tam wypić kawę czy zjeść obiad - podsumował.

Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnymi zasadami wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu. Zakaz ten obowiązuje do odwołania.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum