Dr Federico Cappuzzo: Są nowe możliwości leczenia chorych na raka płuca

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2010 17:16

Leczenie celowane oraz nowa strategia leczenia podtrzymującego to najnowsze osiągnięcia medycyny w walce z rakiem płuc.

Pięć lat od rozpoznania choroby przeżywa zaledwie 10-15 procent chorych na raka płuca, podczas gdy pięć lat od wykrycia raka piersi - przeżywa 80-89 procent chorych na ten rodzaj nowotworu.

Większość przypadków nowotworów płuca zostaje rozpoznana w zaawansowanym stadium. Leczenie tego rodzaju nowotworu ma na celu przede
wszystkim przynieść ulgę w cierpieniu, poprawić jakość  i przedłużyć życie chorych.

Stale prowadzone są badania, które mają za zadanie coraz dokładniejsze poznawanie mechanizmów powstawania nowotworu i działania cząsteczek leków mogących zahamować jego rozwój.

Jedną z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych metod leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca jest leczenie celowane, które w odróżnieniu od standardowej chemioterapii – atakuje wybiórczo komórki nowotworowe i hamuje wzrost guza.

– Wyniki licznych badań naukowych dowodzą, że głównym efektem działania terapii celowanej jest zahamowanie wzrostu guza, a w dalszej kolejności – jego istotne zmniejszenie. Powinniśmy pamiętać, że dla pacjentów kluczowe jest ustabilizowanie nowotworu, ponieważ odzwierciedla to, co najważniejsze – wydłuża życie chorych na raka – powiedział dr Federico Cappuzzo, specjalista onkolog i dyrektor oddziału onkologii w Ospedale Civile w Livorno, podczas II Kongresu Współczesnej Onkologii Nowotwory Wyzwaniem XXI wieku – Onkologia Spersonalizowana w Poznaniu (22-24 kwietnia).

Rak płuca jest chorobą agresywną, o szybkim i dynamicznym przebiegu, która w wielu przypadkach prowadzi do przerzutów do innych organów i śmierci chorego w czasie od kilku miesięcy do roku od chwili rozpoznania.

Dlatego specjaliści onkolodzy podkreślają, że każda decyzja o wyborze leczenia powinna być maksymalnie trafna i przynosić choremu jak największe korzyści:

– W Polsce ogromnym problemem jest wczesne wykrywanie choroby. Nadal u większości chorych rak płuca rozpoznawany jest bardzo późno, gdy nie można już stosować leczenia operacyjnego bądź pojawiły się przerzuty do innych narządów – ocenia Katarzyna Zajda, specjalista onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

Rak płuca charakteryzuje się niekontrolowanym wzrostem nieprawidłowych komórek wewnątrz płuca. Istnieją dwie główne postacie raka płuca:  niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP) i drobnokomórkowy rak płuca (DRP). Niedrobnokomórkowy rak płuca jest najczęstszą postacią nowotworu i stanowi około 85 proc. wszystkich przypadków choroby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum