Dr Anthony Fauci: obserwujemy dwa rodzaje syndromu pocovidowego

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2020 14:02

Syndrom pocovidowy to fakt. Osoby, które przechorowały Covid-19 niekiedy przez kolejne miesiące doświadczają utrzymujących się symptomów choroby wywołanej przez koronawirusa - wskazuje główny amerykański epidemiolog dr Anthony Fauci.

Dr Anthony Fauci: obserwujemy dwa rodzaje syndromu pocovidowego
Jeszcze długo po chorobie można doświadczać m.in. zaburzeń snu i problemów z koncentracją Fot. Archiwum

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych wyjaśnia, że istnieją dwa rodzaje syndromu pocovidowego - informuje Rzeczpospolita.

Pierwszego doświadczają osoby określane często jako "długodystansowcy". To ludzie, którzy przechodzą COVID-19, ale symptomy choroby utrzymują się u nich przez długi czas po ozdrowieniu. W tych przypadkach można zaobserwować skrajne wyczerpanie, brak oddechu, zaburzenia snu, zmiany temperatury ciała i problemy z koncentracją.

Drugi rodzaj syndromu pocovidowego dotyczy osób, u których koronawirus uszkodził płuca, serce lub nerki. W tych przypadkach występuje dysfunkcja organów, która może być nieodwracalna.

Zatem, jak podkreśla specjalista, przekonanie, że jeśli się zakazimy, to albo nie mamy symptomów, albo umieramy, a jeśli nie umrzemy, to nic nam nie będzie, jest błędne.

Więcej: rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum