Doustna szczepionka na COVID-19? Izrael testuje takie rozwiązanie

Autor: oprac. KM • Źródło: The Jerusalem Post, Rynek Zdrowia24 lipca 2021 18:00

Izrael będzie pierwszym państwem na świecie, które przetestuje szczepionki przeciw COVID-19 podawane drogą doustną.

Doustna szczepionka na COVID-19? Izrael testuje takie rozwiązanie
Fot. Gil Cohen Magen / Shutterstock.com
  • Firma z Izraela opracowała szczepionkę przeciw COVID-19, która ma być podawana drogą doustną
  • Doustna szczepionka nie ma wyśrubowanych wskazań związanych z przechowywaniem i nie musi być aplikowana przez przeszkolone osoby
  • Teraz, po badaniach na zwierzętach, rozpoczną się badania kliniczne. Jeśli się powiodą, firma chce uzyskać zezwolenie na awaryjne stosowanie szczepionki

Izrael ma być pierwszym krajem na świecie, który przetestuje doustną formę szczepionki przeciw COVID-19. Produkt opracowany został przez Oramed Pharmaceuticals, o czym poinformował dyrektor generalny firmy Nadav Kidron na łamach "The Jerusalem Post".

Już niedługo mają ruszyć badania kliniczne doustnej szczepionki

Oravax Medical, spółka zależna Oramedu, przygotowuje się do rozpoczęcia badań klinicznych swojej szczepionki w Sourasky Medical Center w Tel Awiwie. Firma otrzymała zgodę na protokół badawczy na poziomie szpitala. Teraz czeka na akceptację ze strony izraelskiego resortu zdrowia. Zgoda ma zostać wydana w ciągu kilku tygodni.

Oravax już zakończył produkcję kapsułek, które będą testowane na terenie Izraela, a być może również w innych krajach.

Jak poinformował Kidron, ten izraelski kandydat na szczepionkę celuje w trzy białka strukturalne koronawirusa, w przeciwieństwie do szczepionek Moderna i Pfizer, które celują w jedno białko.

Szef Oramedu twierdzi, że "ta szczepionka powinna być znacznie bardziej odporna na warianty COVID-19," powiedział. - Nawet jeśli wirus przechodzi przez jedną linię obrony, napotyka drugą, a jeśli przedzie przez drugą, musi stawić opór trzeciej - zaznaczył.

Szczepionka jest testowana w badaniach przedklinicznych przeciwko różnym wariantom COVID-19, w tym wariantowi Delta. Teraz firma zakończyła pilotażowe badanie na zwierzętach. Okazało się, że szczepionka wpływa na rozwój przeciwciał immunoglobuliny G (IgG) i immunoglobuliny A (IgA). IgA jest niezbędna do wytworzenia długotrwałej odporności.

Doustna szczepionka ma wiele zalet poza skutecznością

Zalety doustnej postaci szczepionki wykraczają poza bezpieczeństwo i skuteczność. Jak twierdzi Kidron, zażywanie leków w postaci doustnej jest obarczone mniejszym ryzykiem skutków ubocznych.

Szczepionka może być transportowana w temperaturze typowej dla lodówki, a przechowywana może być w temperaturze pokojowej, "dzięki czemu łatwiej ją dostać w dowolnym miejscu na świecie" - zaznaczył Kidron. Wreszcie, szczepionka w postaci doustnej nie wymaga podawania przez specjalistę lub osobę przeszkoloną.

Badanie fazy I/II ma potrwać około sześciu tygodni od czasu rekrutacji. Jeśli zakończy się sukcesem, Kidron chce uzyskać przyspieszoną zgodę na stosowanie produktu w nagłych wypadkach w krajach, które najbardziej potrzebują szczepionki, takich jak kraje Ameryki Południowej, które nie były w stanie nabyć wystarczającej ilości dawek do zaszczepienia ich populacji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum