Dotleń się wiedzą, czyli kampania edukacyjna dotycząca astmy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2016 09:02

O tym, jak chorzy na astmę ciężką walczą o oddech będzie można się przekonać w sobotę (7 maja) podczas Pikniku Naukowego w Warszawie. Dzięki instalacji, udostępnionej w ramach kampanii "Dotleń się wiedzą", każdy chętny będzie też mógł sprawdzić siłę swojego oddechu.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Zgodnie z szacunkami w Polsce na astmę oskrzelową cierpią ok. 4 mln osób, z czego połowa nie ma rozpoznanej choroby i nie leczy się - przypomniał w rozmowie z PAP dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, która wspiera kampanię "Dotleń się wiedzą".

Według niego większość pacjentów ma łagodną postać astmy, której objawy - takie jak kaszel, świsty i duszność - można kontrolować przy pomocy standardowej terapii wziewnej. Najcięższa postać astmy występuje u 5-10 proc. chorych.

- Te osoby mają szczególnie trudne życie, ciągle wybudzają się w nocy z powodu objawów, mają trudności z oddychaniem, duszność podczas wysiłku fizycznego, większość czasu spędzają na oddziałach szpitalnych, a praca, nauka i różne aktywności życiowe sprawiają im trudność. Ponadto, towarzyszy im nieustanne poczucie zagrożenia, a ponieważ choroba bardzo ogranicza ich życie rodzinne, towarzyskie, zawodowe, są bardziej narażeni na depresję - tłumaczył specjalista.

O tym, jak objawia się astma ciężka, jak wpływa na oddychanie i ogólnie na życie pacjentów, można się przekonać właśnie dzięki interaktywnej instalacji, która zostanie udostępniona po raz pierwszy w sobotę na Pikniku Naukowym w stolicy.

W ramach kampanii "Dotleń się wiedzą" uruchomiono także stronę internetową (www.dotlensiewiedza.pl) oraz grę viralową w mediach społecznościowych, która ma uświadomić społeczeństwu, że oddychanie, będące dla nas naturalną czynnością, dla chorych z astmą ciężką stanowi duży problem i wyzwanie.

Dr Dąbrowiecki powiedział PAP, że takich chorych na astmę, którzy codziennie walczą o oddech jest w Polsce kilka tysięcy.

- Tej grupie należy się specjalna opieka. Dlatego apelujemy do lekarzy opiekujących się chorymi na astmę, by wychwytywali pacjentów, którzy mają nieprawidłowe wyniki badania spirometrycznego (sprawdza czynność płuc - PAP) biorą duże dawki leków wziewnych z różnych grup, a mimo to mają objawy, kilka razy w roku otrzymują doustne leki sterydowe stosowane w zaostrzeniach astmy. Powinno się ich kierować do centrów leczenia astmy ciężkiej - zaznaczył dr Dąbrowiecki.

W takich ośrodkach chorzy mają zapewnioną opiekę nie tylko alergologa i pulmonologa, ale też gastrologa, immunologa klinicznego i rehabilitanta.

- Poza tym, u części z nich objawy mogą ustąpić dzięki zastosowaniu leczenia biologicznego, które w Polsce jest dostępne w ramach programu lekowego. Dzięki temu pacjenci mogą wrócić do normalnych aktywności - zaznaczył dr Dąbrowiecki.

Do czynników predysponujących do wystąpienia ciężkiej postaci astmy zalicza się m.in.: uwarunkowania genetyczne, płeć żeńską (badania wskazują, że żeńskie hormony płciowe wpływają na ciężkość choroby), środowisko pracy czy obecność w drogach oddechowych zwiększonej liczby białych krwinek zaliczanych do eozynofilii.

Inicjatorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Dotleń się wiedzą" jest firma GSK.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum