Dotarto do wszystkich pasażerów lotu 016

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2009 17:59

Inspektorzy sanitarni dotarli do wszystkich pasażerów samolotu LOT, którym do Polski przyleciała kobieta zakażona wirusem A/H1N1 - poinformował Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W pojedynczych przypadkach inspektorzy kontaktowali się przez rodzinę. Zdarzyło się np., że ktoś zdążył już wylecieć z Polski, albo zmienił miejsce zamieszkania. Jest potwierdzenie, że te osoby czują się dobrze - podawał Jan Bondar.

Do 9 maja ma potrwać aktywny nadzór epidemiologiczny nad tymi osobami.

W ciągu dnia okazało się, że jednak u jednego z pasażerów małopolscy inspektorzy sanitarni stwierdzili podejrzenie zachorowania na grypę A/H1N1.

Jak poinformowała PAP rzecznik krakowskiego sanepidu Anna Armatys, pacjentka u której stwierdzono podejrzenie grypy pochodzi z powiatu nowotarskiego. Po konsultacji medycznej z lekarzem została przetransportowana do oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Myślenicach. Pozostali podróżni czują się dobrze i są pod stałą kontrolą właściwych ich miejscu zamieszkania Powiatowych Inspektorów Sanitarnych.

Bondar podkreślił, że chociaż w Państwowym Zakładzie Higieny badane są kolejne próbki od osób z podejrzeniem nowej grypy, to do tej pory w Polsce nie potwierdzono kolejnych przypadków zakażenie wirusem A/H1N1.

Stwierdził również, że jest mało prawdopodobne, by u kolejnej osoby, która dzisiaj (7 maja) trafiła do mieleckiego szpitala z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1, badania potwierdziły obecność wirusa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum