Dostępność łóżek covidowych w woj. łódzkim: ponad 500 zajętych z 740 dostępnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2020 15:20

W woj. łódzkim z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest przeszło 500 pacjentów. Obecnie dla chorych na koronawirusa przygotowano przeszło 740 miejsc w placówkach medycznych z II poziomu zabezpieczenia w ramach walki z epidemią, ale baza cały czas jest zwiększana.

Dostępność łóżek covidowych w woj. łódzkim: ponad 500 zajętych z 740 dostępnych
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

"Na ponad 740 stworzonych już miejsc na II poziomie zabezpieczenia ponad 500 jest obecnie zajętych. Natomiast na 57 łóżek respiratorowych, zajętych jest 36" - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Dodała, że w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, który został przekształcony w placówkę koordynacyjną dla pacjentów z COVID-19 na 232 miejsca zajętych jest 178, a w szpitalu w Zgierzu na 150 łóżek zajętych jest 137.

Rzecznika przekazała, że na polecenie wojewody łódzkiego w regionie cały czas rozszerzana jest baza dla pacjentów z COVID-19. Dotyczy to zarówno miejsc izolacyjno-obserwacyjnych na I poziomie zabezpieczenia, które powstają w szpitalach będących w sieci oraz izolacyjno-zakaźnych na II poziomie zabezpieczenia.

"Docelowo na I poziomie zabezpieczenia ma powstać ponad 600 takich łóżek, a na II - ponad 850. Łóżka izolacyjno-zakaźne powstały już w szpitalu w Zgierzu oraz szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi, który od tej pory jest szpitalem koordynacyjnym. Docelowo ma powstać tu ponad 280 miejsc dla pacjentów z COVID-19" - wyjaśniła Zalewska.

Kolejnych 160 tzw. łóżek covidowych zorganizowano w szpitalu WAM na łódzkich Stokach. Następne są tworzone w szpitalach w Bełchatowie, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Łagiewnikach, Sieradzu, Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej i Pajęcznie.

Służby wojewody w czwartek poinformowały o 691 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem w Łódzkiem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W regionie zakażonych jest obecnie 4479 osób, w tym najwięcej w Łodzi (1428) i w powiatach: bełchatowskim (472), pabianickim (247) i radomszczańskim (221). Od początku epidemii zmarło 319 osób.

PAP - Bartłomiej Pawlak

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum