Doradca Białego Domu: w grudniu przekonamy się, czy szczepionka jest skuteczna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 października 2020 13:14

Pod koniec listopada lub na początku grudnia dowiemy się, czy mamy bezpieczną i skuteczną szczepionkę na koronawirusa - powiedział w niedzielę (25 października) Anthony Fauci, specjalista od chorób zakaźnych i doradca Białego Domu ws. pandemii koronawirusa.

Doradca Białego Domu: w grudniu przekonamy się, czy szczepionka jest skuteczna
FOT. Wikimedia Commons

- Będziemy wiedzieć, czy szczepionka jest skuteczna i bezpieczna do końca listopada, na początku grudnia - stwierdził Fauci w wywiadzie dla BBC.

Ekspert jednocześnie przestrzegł, że uzyskanie zgody na powszechny użytek, a także masowa dystrybucja szczepionki mogą zająć jeszcze wiele miesięcy. Jak ocenił, na znaczące efekty szczepionki w powstrzymaniu pandemii trzeba będzie poczekać do drugiego lub trzeciego kwartału 2021 r.

Pierwszymi koncernami, które ogłoszą w USA wstępne wyniki ostatniej fazy badań klinicznych nad szczepionką będą prawdopodobnie amerykański Pfizer oraz niemiecki BioNTech, które zapowiedziały publikację wyników środka na przełomie października i listopada. Pod koniec listopada firmy zamierzają złożyć wniosek o ograniczone dopuszczenie szczepionki do użytku dla wybranych grup osób. Podobny harmonogram dla swojej szczepionki przedstawiła też m.in amerykańska firma Moderna.

Według ekspertów, zezwolenie na powszechną dystrybucję szczepionki prawdopodobnie nie zostanie przyznane w tym roku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum