×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dopalacze wychodzą z mody, liczba zatruć spadła z 4,3 tys. do 2,2 tys. przypadków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia11 lutego 2020 10:14

W 2019 r. liczba zatruć dopalaczami była dwa razy mniejsza niż rok wcześniej - podaje we wtorek (11 lutego) Dziennik Gazeta Prawna. Z informacji DGP wynika, że liczba zatruć spadła z 4,3 tys. do 2,2 tys. przypadków.

Dopalacze wychodzą z mody, liczba zatruć spadła z 4,3 tys. do 2,2 tys. przypadków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

DGP przypomina, że szpitale mają obowiązek zgłaszać hospitalizacje związane z używaniem dopalaczy do głównego inspektora sanitarnego. "Ich liczba spada od 2010 r. Obecny wynik jest najniższy od lat" - informuje dziennik. Pełen raport analizujący sytuację GIS opublikuje w marcu.

Były krajowy konsultant ds. toksykologii klinicznej dr n. med. Piotr Burda uważa, że wiele zmieniły przepisy, zgodnie z którymi osoby sprzedające dopalacze traktowane są tak samo, jak te sprzedające narkotyki. Dziennik dodaje, że do skuteczniejszego ścigania tego rodzaju przestępstw przyczyniła się umowa między GIS, Policją, Prokuraturą, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i inspektorem farmaceutycznym.

"Jednak jest coś, co niepokoi ekspertów - ich zdaniem nie da się pominąć tego, że pojawił się nowy trend, który częściowo może zastępować zainteresowanie dopalaczami. To e-papierosy, po które nastolatki sięgają coraz częściej" - zaznacza DGP.

Z badań wynika, że od 2011 r. aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. W związku z tym od początku tego roku GIS zobowiązał szpitale, żeby podobnie jak w przypadku zatruć dopalaczami zgłaszały sanepidowi przypadki zatruć e-papierosem. Już odnotowano pierwsze takie sygnały.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum