Dopalacze: lekarz opowiada o dramatycznych przypadkach pacjentów

Autor: poznan.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2013 10:16

Pogromcy wampirów, Pogromcy duchów, Czarująca magia, Cherries lub Ivory Wave - takie nazwy noszą nadal dostępne na polskim rynku dopalacze. Jednak lista skutków ich zażywania jest o wiele dłuższa: silnie pobudzające halucynacje, wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, lęki, omamy, zaburzenia orientacji, czasoprzestrzeni, niepohamowana agresja.

Dopalacze: lekarz opowiada o dramatycznych przypadkach pacjentów
- Po zażyciu jednego z dopalaczy dwudziestolatek twierdził, że jest w Krakowie, a za chwilę - że w Łodzi. Robił rzeczy, których nie mógł robić i widział osoby, których nie było. Miał silne stany lękowe - krzyczał, wył jak zwierzę - opisuje przypadek jednego z pacjentów w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Dorota Klimaszyk, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Zażył dopalacz zawierający etylofenidat, substancję stosowaną w przemyśle chemicznym o silnym działaniu psychostymulującym. Inny nastolatek po tym samym środku zanim trafił na oddział - tarzał się po ziemi i jadł trawę. Kiedy lekarze próbowali z nim porozmawiać, wpadł w szał.

Na poznański oddział trafiła też kobieta, która przedawkowała baclofen - lek stosowany w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego. Pacjentka była przekonana, że lekarze wycinają jej na żywca nerkę, a nad łóżkiem wiszą zwierzęta. Kiedy miała lepszy dzień - zamawiała taksówkę i jechała do Nowego Jorku. Psychoza trwała dwa tygodnie.

- Kiedyś pacjenci czytali opracowania lekarzy, by dowiedzieć się, jak eksperymentować z narkotykami. Teraz to my, lekarze, czytamy fora narkomanów. Ludzie zamieszczają tam dokładne instrukcje - co i jak wziąć, by efekt był taki i taki. To porażające, ale właśnie internet jest dziś dla nas najlepszym źródłem informacji - ocenia toksykolog.

Więcej: http://poznan.gazeta.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum