Domy opieki pod specjalnym nadzorem

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 27 października 2008 09:03

Cztery razy wyższe kary, możliwość niezapowiedzianych kontroli, ale także wyższe dofinansowanie przez Skarb Państwa - to tylko niektóre ze zmian, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Kary za nielegalne prowadzenie ośrodków wzrosną z 10 tys. zł do 40 tys. zł.

- Jeżeli warunki się nie poprawią, kary będą mogły być nakładane w nieskończoność - mówi Bożena Diaby, rzecznik prasowy resortu.

Ośrodki będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji podopiecznych: o ich stanie zdrowia czy kontaktach z rodziną. Będą też musiały rejestrować (i uzasadniać) przypadki użycia siły wobec pensjonariuszy.

W całym kraju zostaną powołane zespoły operacyjne zajmujące się kontrolą zakładów opiekuńczych, a liczba kontrolerów podwoi się (teraz jest ich 150). Służby wojewodów będą mogły wchodzić do placówek bez uprzedzenia i zamykać je, jeśli uznają, że zagrożone jest życie lub zdrowie pensjonariuszy.

Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2009 r. Prywatne placówki, nastawione na maksymalny zysk, drastycznie obniżają standardy, co mocno odbija się na jakości sprawowanej opieki.

Innym poważnym problemem jest brak wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej w tego typu ośrodkach. Dlatego resort już zapowiedział dofinansowanie w przyszłym roku placówek opiekuńczych kwotą 200 mln zł, co ma doprowadzić m.in. do zwiększenia zatrudnienia pielęgniarek.

Chce też uruchomić program doszkalania ich w zakresie opieki środowiskowej. Wystosował do samorządów apel o podjęcie rozmów z Narodowym Funduszem Zdrowia o finansowaniu usług medycznych w domach pomocy społecznej (do tej pory NFZ nie chciał finansować usług medycznych poza placówkami opieki zdrowotnej).

Od przyszłego roku wszystkie ośrodki opiekuńcze będą musiały mieć, oprócz zezwolenia wojewody na prowadzenie działalności, także numer ewidencyjny, który powinien być umieszczony na budynku. Pozwoli to m.in. oszacować, ile jest ośrodków prywatnych.

- Rodziny powinny sprawdzać, czy takie domy figurują w naszym rejestrze na stronie urzędu wojewódzkiego (zakładka „wydział polityki społecznej - rejestry") - mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum