Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia | 27-11-2013 18:36

Dolny Śląsk: wciąż wysoka liczba zakażeń wirusem HIV

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH wynika, że w latach 2008-2012 w średniej rocznej liczbie nowo wykrywanych zakażeń HIV Dolny Śląsk znajdował się na drugim miejscu, tuż za województwem mazowieckim, z liczbą 3,8 przypadków zakażeń na 100 tys. ludności.

W przypadku średniej rocznej zapadalności na AIDS w tych samych latach województwo dolnośląskie zajęło pierwsze miejsce - informuje Gazeta Wrocławska.

W Polsce do września br. wykryto wirusa HIV u 912 osób. Na Dolnym Śląsku dotyczy to 105 chorych. Na AIDS w całym kraju zachorowało 127 osób, z czego 12 z Dolnego Śląska. Od stycznia z powodu AIDS i związanych z nim powikłań zmarło 40 osób - 6 z województwa dolnośląskiego.

W ocenie lekarzy dane te nie są jednak miarodajne. Test w kierunku HIV ma za sobą zaledwie co 10 dorosły Polak, dlatego podawana oficjalnie liczba niespełna 17 tys. zakażonych od początku epidemii jest mocno zaniżona. Lekarze szacują, że w rzeczywistości z HIV żyje w Polsce około 30 tys. osób, a pracownicy organizacji pozarządowych, takich jak Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy oceniają liczbę seropozytywnych Polaków nawet na 60 tys.

Więcej:  www.gazetawroclawska.pl