Dolny Śląsk: samorząd zapewnia bepłatne znieczulenie porodowe na żądanie

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2011 12:13

Władze Dolnego Śląska sfinansują program znieczulenia porodowego jako standardową procedurę dla wszystkich rodzących. Rocznie na realizację programu samorząd przeznaczy około 1,2 mln zł.

Dolny Śląsk: samorząd zapewnia bepłatne znieczulenie porodowe na żądanie

To pierwsze systemowe rozwiązanie tej kwestii w skali kraju. Chociaż mówi się od dawna, że znieczulenie przy porodzie powinno być bezpłatne i dostępne dla każdej rodzącej, jednak wciąż brakuje na to pieniędzy. NFZ refunduje tylko znieczulenie ze wskazań medycznych - a te są tak wyśrubowane, że dostaje je ledwie 2 proc. rodzących. Mieszkanki Dolnego Śląska jako pierwsze w kraju mogą już dziś korzystać ze znieczulenia bez dodatkowych opłat.

Dzieje się tak za sprawą specjalnego projektu władz województwa, który gwarantuje im dostęp do znieczulenia na życzenie.

- Projekt zakłada, że szpitale, które do niego przystępują, dostają specjalne granty. Ich wysokość umożliwia pokrycie kosztów ponoszonych przez ośrodek na wdrożenie porodów ze znieczuleniem i stworzenie szkół rodzenia - informuje portal rynekzdrowia.pl Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa dolnośląskiego.

Założenie władz województwa jest takie, by w każdym byłym mieście wojewódzkim - Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze - kobiety mogły skorzystać ze znieczulenia podczas porodu. W sumie w całym województwie program będzie realizowany w 13 placówkach.

- Do projektu zostały też zaproszone szpitale, które nie posiadają porodówek, ale mają wyspecjalizowane oddziały neonatologiczne. One również będą co roku dostawać pieniądze na zakup sprzętu medycznego lub poprawę warunków pobytu i leczenia noworodków - dodaje marszałek.

Założenia programu poprawy opieki nad rodzącą kobietą i noworodkiem obejmują:
1) uruchomienie i całoroczne prowadzenie bezpłatnej szkoły rodzenia przy ośrodku zgodnie ze standardami przyjętymi przez zespół specjalistów;
2) zapewnienie pełnego dostępu do porodów z zastosowaniem różnych form znieczulenia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia;
3) prowadzenie ciągłego monitoringu elektronicznego - wpisywanie do bazy danych informacji dotyczących stanu zdrowia noworodka.

W sumie na cały program dolnośląski urząd marszałkowski przeznaczył około 2,5 mln zł rocznie. Z czego środki na szkoły rodzenia stanowią 600 tys. zł, pieniądze na znieczulenia do porodu - 1,2 mln zł, granty dla szpitali opiekujących się noworodkami - 400 tys. zł oraz koszty administrowania programem monitorującym 100 tys. zł rocznie.

Ministerstwo Zdrowia inicjatywy władz Dolnego Ślaska ne chce komentować.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum