Dolny Śląsk: coraz lepiej ze zgłaszalnością kobiet na badania cytologiczne

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2009 19:43

W ciągu roku Dolny Śląsk awansował z ósmego na trzecie miejsce w Polsce pod względem liczby kobiet zgłaszających się na cytologię. To efekt ogólnopolskich kampanii zachęcających do profilaktyki raka szyjki macicy.

- Widzimy wyraźny postęp. W tym roku na badania zgłosiło się około 30 tys. kobiet, tj. o 10 tys. więcej niż rok temu w tym samym okresie - podkreśla Joanna Mierzwińska, rzecznik Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Urzędnicy z resortu zdrowia zachęcają mieszkanki Dolnego Śląska do badań od prawie trzech lat. NFZ wysyła kobietom w wieku 25-59 lat zaproszenia na bezpłatną diagnostykę - pisze dziennik Polska.

Do kampanii włączyli się nawet najmłodsi. W ramach konkursu dzieci miały wykonać laurkę z okazji Dnia Matki pod hasłem:"Bądź zdrowa, mamo, zbadaj się". W dolnośląskim finale konkursu zwyciężyła praca 10-letniej Magdaleny Feruś ze Szkoły Podstawowej nr 84 przy ul. Świętokrzyskiej we Wrocławiu. Ujęła jurorów m.in. deklaracją dziewczynki: "Jak dorosnę, też pójdę się przebadać".

Zdaniem specjalistów, ciągle daleko nam jednak do Skandynawii, gdzie w ogóle kobiety nie umierają na raka szyjki macicy. Ale tam badania były obowiązkowe.

W 2007 r. na raka szyjki macicy zachorowało na Dolnym Śląsku 276 kobiet. To o 10 mniej niż rok wcześniej i aż o 56 mniej niż pięć lat temu.
 
- Powoli rośnie świadomość kobiet, że trzeba się badać. Bo to daje  ogromne szanse na wyleczenie - powtarza onkolog dr Igor Madej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum