Dolnośląskie: wojewoda apeluje do izb o przekazanie list chętnych do walki z koronawirusem

Autor: DUW, JW/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2020 11:20

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski zwrócił się za pośrednictwem izb do lekarzy, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów z prośbą o przekazanie list chętnych, którzy dobrowolnie zgłoszą się do pracy przy bezpośrednim zwalczaniu epidemii koronawirusa.

Wojewoda czeka na zgłoszenia do poniedziałku (20 kwietnia) do końca dnia, ale jednocześnie zaznacza, by po tym terminie także je dosyłać. Fot. Archiwum

Prośba została skierowana do Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

"W związku z pilną potrzebą dodatkowego zaangażowania lekarzy do pracy przy bezpośrednim zwalczaniu epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2 zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie Członkom Izby naszego zapytania o gotowość podjęcia się tego zadania, a następnie przekazywanie do urzędu wojewódzkiego zebranych przez Izbę zgłoszeń" - czytamy w apelu skierowanym do Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Analogiczną treść mają prośby do izb zrzeszających pielęgniarki i fizjoterapeutów.

Wojewoda czeka na zgłoszenia do poniedziałku (20 kwietnia) do końca dnia, ale jednocześnie zaznacza, by po tym terminie także je dosyłać - wraz z napływem kolejnych deklaracji.

Jak zaznacza Obremski w piśmie, w przypadku pozytywnego odzewu środowiska, skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii będzie realizowane na podstawie art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

"Proszę w związku z tym o zwrócenie uwagi na warunki określone w art. 47 ust. 3 ustawy wskazujące, które osoby nie podlegają skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii" - czytamy.

Apele zostały opublikowane 16 kwietnia na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. dolnośląskim (stan na 20 kwietnia na godz. 10) wynosi 1065.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum