Dolnośląskie: władza obiecuje, że porody będą bezbólowe

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2009 09:55

– Znieczulenia muszą być dostępne. Biorę za to pełną odpowiedzialność – mówił Gazecie Wyborczej Rafał Jurkowlaniec – wojewoda dolnośląski.  

Słowa dotrzymał. Swoimi działaniami próbował przekonać szefa Narodowego Funduszu Zdrowia, Jacka Grabowskiego, że znieczulenia dla kobiet w czasie porodu są konieczne. Do akcji przyłączył się również urząd marszałkowski. 19 maja rozpoczęto realizację programu pilotażowego, choć placówka nie dostała na ten cel środków z NFZ. Finansuje je sama.

Zdaniem dyrektora departamentu zdrowia w dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, Jarosława Maroszka nawet w sytuacji kiedy szpital nie otrzyma pieniędzy od NFZ, szpital na Brochowie będzie znieczulał pacjentki do porodu. Program to krok w przód do rozpropagowania rodzenia bez bólu, jednak nie wiadomo czy będą na to pieniądze w szpitalach.

– Wojewoda zwrócił się w tej sprawie z pismem do prezesa NFZ. Poprosił o wprowadzenie zmian w zasadach przepływu środków. Bo naszym zdaniem umożliwienie rodzenia bez bólu zmniejszy liczbę cięć cesarskich, które „zamawiają” sobie kobiety obawiające się bólu. Z tego, co wiemy, NFZ poważnie się nad taką zmianą zastanawia. Na razie nie doczekaliśmy się jednak żadnej odpowiedzi – tłumaczy Edward Kostecki, dyrektor wydziału polityki społecznej w dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum