Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia | 29-04-2013 12:39

Dolnośląskie: trudna współpraca rodziców ze stomatologami

W piątek (26 kwietnia) operowano pod narkozą 6-letniego chłopca. Miał popsutych aż 15 zębów.

Stomatolog Kamil Turek, który wykonywał zabieg u Borysa, przyznaje, że lęk przed bólem sprawia, że wiele osób omija gabinet dentystyczny szerokim łukiem. W jego ocenie niesłusznie. Stomatolodzy mają nowoczesny sprzęt, więc ból jest rzadkością. Jeśli już się pojawia, to jest do wytrzymania.

W przypadku dzieci ważna jest też współpraca z rodzicami, odpowiednie podejście lekarza i wcześniejsze wizyty adaptacyjne. Pierwszy raz rodzice powinni zaprowadzić dziecko do dentysty, gdy ma ono 2,5 roku. Potem na kontrolne wizyty należy chodzić co 6 miesięcy.

Tymczasem, jak pokazały niedawne badania dzieci w Jeleniej Górze na 1000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów tylko siedmioro miało zdrowe uzębienie. Niestety po badaniu dzieci i informacji dla rodziców, co należy dalej z tym zrobić, do stomatologa na leczenie wróciło tylko kilkoro. Reszta rodziców zalecenia lekarzy zignorowała.

Jeleniogórzanie nie są wyjątkiem. Badania przeprowadzone przez lekarzy z Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pokazały, że próchnicę na Dolnym Śląsku ma, aż 91,5 proc. siedmiolatków (w kraju - 90,5 proc.). Najczęściej spowodowana jest ona złymi nawykami żywieniowymi, postawą rodziców, nieumiejętnymi zabiegami higienicznymi.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl