Dolnośląskie: lecznice przygotowują się do obowiązkowej profilaktyki

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 21 października 2009 14:47

Co roku na raka szyjki macicy umiera ponad 2 tys. Polek, kolejne 5 tys. na raka piersi. Jednocześnie zaledwie co trzecia Dolnoślązaczka korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych. Sytuacja ma się poprawić się dopiero, gdy profilaktyka nowotworowa będzie obowiązkiem.

Jeszcze w tym roku w kodeksie pracy ma znaleźć się przepis, dzięki któremu cytologia i mammografia znajdą się w zestawie badań okresowych dla pracowników. Obowiązkowe badania (wykonywane co dwa lata) obejmować będą kobiety w wieku 25-59 lat.

Nowotwory szyjki macicy oraz piersi, wykryte we wczesnych stadiach, są łatwo wyleczalne w ponad 90 proc. przypadków. Dlatego onkolodzy zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia z pomysłem obowiązkowych badań. Uznali, że choć pomysł jest radykalny, to tylko tak można uratować tysiące kobiet

Pomysłowi z początku sprzeciwiła się minister pracy Jolanta Fedak, gdyżo bawiała się, że badania spowodują wzrost kosztów pracy. Sfinansowania programu podjął się NFZ, korzystając ze środków niewykorzystanych na profilaktykę.

Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, poinformował, że w ubiegłym roku w kasie NFZ zostało 13 mln zł z programu badań cytologicznych i 16 mln zł z mammograficznych.

Przepisy wejdą w życie od nowego roku. – Czekamy jedynie na zmianę ustawy o świadczeniach zdrowotnych, gdzie musi się znaleźć zapis dotyczący finansowania przez NFZ tych badań – mówi Gazecie Wrocławskiej Piotr Olechno.

Środowisko lekarzy medycyny pracy zareagowało różnie. Zdaniem niektórych nowe obowiązki sprawią, że uprzywilejowane będą duże ZOZ-y i ośrodki, którym łatwiej przyjdzie wyposażenie gabinetów.

Dr Jarosław Tomczak, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we Wrocławiu, zapewnia, że lekarze sprostają nowej sytuacji. – Aby kupić sprzęt lub podpisać umowy z gabinetami ginekologicznymi, które będą wykonywać badania na nasze zlecenie, potrzebujemy tylko kilku tygodni –  zapewnia Tomczak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum