Dolnośląskie: laryngologiczne problemy zdrowotne w normie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2012 17:18

Ponad tysiąc osób z całego Zagłębia Miedziowego przebadali pod kątem chorób uszu, nosa, gardła oraz krtani otolaryngolodzy z Wrocławia. Lekarze stwierdzili, że w regionie nie ma zagrożeń, które wpływałyby na zwiększenie laryngologicznych problemów zdrowotnych.

Badania prowadzone były od września do grudnia 2011 r. i średnio u co czwartego przebadanego nie wykryto żadnych zmian. U pozostałych osób pojawiała się najczęściej konieczność korekcji przegrody nosowej, usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego.

Zalecano dalsze badania endoskopowe krtani oraz konsultacje u specjalistów z zakresu alergologii, pulmonologii, kariologii czy audiologii.

Badania dzieci i dorosłych potwierdziły, że laryngologiczne schorzenia mieszkańców regionu są typowe. Częstotliwość zachorowalności nie różni się niczym od innych regionów Dolnego Śląska i całego kraju.

Badania profilaktyczne zostały sfinansowane przez Fundację Polska Miedź, która wcześniej inicjowała podobne akcje w zakresie chorób krążenia, układu pokarmowego i nowotworów. Do tej pory na działalność związaną z ochroną i promocją zdrowia przeznaczyła już ok. 25 mln zł. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum