Dolnośląskie: kto nie myje rąk, ten choruje

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia   • 20 sierpnia 2009 13:36

Na Dolnym Śląsku rośnie liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Do Kliniki Chorób Zakaźnych Akademii Medycznej we Wrocławiu miesięcznie przyjmowanych jest 15 osób ze zdiagnozowanym zapaleniem wątroby tego typu.

Dolnośląskie: kto nie myje rąk, ten choruje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Andrzej Gładysz, szef kliniki, przyznaje, że liczba zachorowań na zapalenie wątroby typu A znacznie się zwiększyła. - W ubiegłym roku było ich kilka. A teraz zdarza się, że hospitalizowanych jest nawet pięć osób w tym samym czasie. Tak źle już dawno nie było - ocenia.

Wyjaśnia, że odsetek zapadalności na WZW typu A (na 100 tys. osób) powinien wynosić dziesiąte procenta. - Teraz możemy mówić nawet o kilku procentach - mówi Gazecie Wrocławskiej.

Skąd ta zmiana? Lekarze twierdzą, że spada kultura higieny osobistej. Nie ma na przykład nawyku częstego mycia rąk po wyjściu z toalety, po powrocie z pracy, szkoły.

W opinii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu na liczbę zachorowań może mieć wpływ to, że ludzie coraz częściej podróżują do egzotycznych krajów i nie zawsze wiedzą, jakich zasad higieny muszą tam przestrzegać i czego unikać.

- Wzrost zapadalności na zapalenie wątroby typu A ma związek z migracją ludzi, zawsze przypadków zachorowania jest więcej po wakacjach. Dlatego apelujemy, by szczególnie przestrzegać higieny podczas wyjazdów - mówi Magdalena Mieszkowska z WSSE we Wrocławiu.

Szacuje się, że ryzyko zachorowania na WZW typu A wśród podróżujących jest nawet sto razy większe niż ryzyko zachorowania na dur brzuszny i tysiąc razy większe niż ryzyko zachorowania na cholerę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum