Dolnośląskie: dwa ośrodki do czasowego pobytu wytchnieniowego wybrane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2021 20:10

Samorząd województwa rozstrzygnął konkurs ofert na ośrodki czasowego pobytu dla rodzin dotkniętych problemem niepełnosprawności. Przeznaczono na to 2 mln zł rocznie i wybrano dwa podmioty, które będą realizować zadanie - podano w komunikacie.

Dolnośląskie: dwa ośrodki do czasowego pobytu wytchnieniowego wybrane
W każdym z ośrodków przewidziano 10 miejsc całodobowej opieki. FOT. Gregory Wake/Flickr.com (CC BY-NC-SA 2.0)

Zadanie realizowane będzie przez Fundację Promyk Słońca z siedzibą we Wrocławiu i Fundację Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny - Suweren we współpracy ze spółką Sanatoria Dolnośląskie, w obiekcie spółki Szpitalu Orlik w Kudowie-Zdroju - podano w w przesłanym PAP we wtorek (2 lutego) komunikacie.

- Nasz projekt wyróżnia kompleksowa pomoc rodzinie. Widzimy potrzebę wsparcia od momentu samej ciąży przez okres po porodzie oraz późniejszy czas wychowywania dziecka z niepełnosprawnością - powiedział cytowany w komunikacie wicemarszałek woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Ośrodki świadczyć będą usługi w zakresie dwóch modeli wsparcia w zależności od momentu, w którym rodzina zostanie objęta opieką.

- W okresie ciąży model obejmie opiekę prenatalną - w zależności od potrzeb rodzice oczekujący narodzin będą mogli uzyskać wsparcie psychologiczne porady psychologa, psychoterapeuty, wsparcie indywidualne i grupowe i edukacyjne, informacje medyczne dotyczące rehabilitacji oraz informacje o możliwości korzystania z przysługujących świadczeń - porady prawne - czytamy w komunikacie.

W okresie poporodowym i w dalszym okresie wychowawczym realizowany będzie model przerwy wytchnieniowej dla rodziców lub opiekunów dzieci niesamodzielnych.

- Dzieci otrzymają kompleksową usługę: wyżywienie i nocleg, świadczenia pielęgniarskie i opiekuńcze, wsparcie rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne, psychologiczne oraz opiekę lekarską, możliwość uczestniczenia w różnych zajęciach z zakresu terapii zajęciowej - napisano.

W każdym z ośrodków przewidziano 10 miejsc całodobowej opieki.

- Ośrodki są projektem pilotażowym. Mają być uzupełnieniem i wypełnieniem luk w funkcjonującym systemie wsparcia. Będziemy monitorować efekty tego projektu, by ewentualnie w przyszłości móc wypracować jeszcze lepsze rozwiązania - powiedział Krzyżanowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum