Dolnośląskie: 5 tys. noworodków rocznie obęjmie program badań perinatologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2021 18:01

Samorząd woj. dolnośląskiego przeznaczył 450 tys. zł na realizację programu badań perinatologicznych.  Uczestniczyć w nim będzie siedem szpitali – we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu i w Jeleniej Górze.

Dolnośląskie: 5 tys. noworodków rocznie obęjmie program badań perinatologicznych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Program obejmie rocznie 5 tys. noworodków na Dolnym Śląsku. - Celem programu jest zmniejszenie umieralności okołoporodowej noworodków poprzez działania poprawiające jakość opieki okołoporodowej. Projekt obejmuje badanie USG przezciemiączkowe oraz badanie echokardiograficzne serca" - podał urząd marszałkowski.

USG przezciemiączkowe to podstawowa metoda obrazowania mózgu i struktur okołomózgowych u niemowląt. Pozwala na ocenę ośrodkowego układu nerwowego. Badanie wykonuje się po urodzeniu. Jest przydatnym narzędziem diagnostycznym pozwalającym szybko, prosto i bezpiecznie rozpoznać nieprawidłowości o charakterze wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego i wad wtórnych powstałych w wyniku niedotlenienia czy infekcji płodu.

"Badanie echokardiograficzne serca polega na dokładnym oglądaniu i ocenie mięśnia sercowego. Jest ono całkowicie nieinwazyjne i pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie zarówno nieprawidłowości pod względem budowy, jak i funkcji elementów serca i naczyń. Ze względu na tak duże możliwości badania echokardiograficznego jest ono wykonywane jako pierwsze przy podejrzeniu wady serca u noworodka" - czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

Wicemarszałek woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił, że stworzono program perinatologiczny po to, aby poprawić opiekę okołoporodową i jest on uzupełnieniem wykonywanych już w szpitalach badań.

- Projekt dotyczy USG przezciemiączkowego oraz badania echokardiograficznego serca. Są to szybkie i bezpieczne narzędzia diagnostyczne pozwalające na wykrycie wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego oraz nieprawidłowości pod kątem budowy i funkcji serca. Poszerzamy badania diagnostyczne noworodków poprzez objęcie opieką wszystkich noworodków urodzonych w szpitalach marszałkowskich. Chcemy, aby mali Dolnoślązacy mogli być szybko, sprawnie i kompleksowo diagnozowani - powiedział Krzyżanowski.

Program realizowany jest przez podmioty marszałkowskie mające oddziały ginekologiczno-położnicze i neonatologiczne. To siedem placówek: Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu - lider projektu; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy; Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze; Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka we Wrocławiu; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu i Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Roman Skiba (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum