PAP/Rynek Zdrowia | 10-08-2020 17:18

Dolnośląskie: 26 zakażonych osób w ośrodku dla dzieci

26 osób - w tym siedmioro małych pacjentów - z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w prowadzonym przez siostry zakonne Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach na Dolnym Śląsku. Problemem w ośrodku staje się teraz brak rąk do opieki nad niepełnosprawnymi pacjentami.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

-  W ostatnim czasie mieliśmy ogniska w kościele w Piszkowicach i zakładzie opiekuńczo-leczniczym dla niepełnosprawnych dzieci - mówi Maciej Awiżeń, starosta kłodzki. I dodaje: - Źródłem zakażeń okazał się być proboszcz parafii w Piszkowicach, który przez tydzień pomimo objawów sprawował swoje obowiązki.

Jak podkreśla starosta, gdy objawy choroby COVID-19 pojawiły się u sióstr zakonnych, które prowadzą Zakład Leczniczo-Opiekuńczy dla Dzieci w Piszkowicach podjęto decyzję o przeprowadzeniu testów. - Okazało się, że zakażonych jest 19 opiekunów i siedmioro pacjentów. Jedno z dzieci przetransportowano do szpitala, pozostała szóstka znajduje się w izolacji razem z siostrami zakonnymi - informuje Awiżeń.

Zakład został podzielony na dwie części. W jednym z budynków, tak zwanym covidowym i izolowanym, przebywają osoby zakażone koronawirusem. W drugim pacjenci i personel bez zakażenia. Apeluje: - Każdy kto mógłby i chciałby pomóc, pielęgniarki i ratownicy medyczni, proszeni są o zgłaszanie się. Opieka dotyczyć będzie jedynie dzieci zdrowych.

Sytuacja na razie jest opanowana. Chore dzieci czują się dobrze, a do pracy zgłosiły się dwie pielęgniarki z Kłodzka, a to oznacza, że obsada medyczna jest zapewniona na pewno do końca tygodnia.

Więcej: tvn24.pl