Dolnośląskie: 12 osób zaraziło się włośnicą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2011 17:01

Dwanaście osób z okolic Legnicy i Złotoryi (Dolnośląskie) zaraziło się włośnicą w wyniku zjedzenia zakażonej przez pasożyty kiełbasy z dzika. Stan kilku chorych, którzy przebywają w jednym z poznańskich szpitali, jest ciężki.

Dolnośląskie: 12 osób zaraziło się włośnicą

Jak powiedziała 20 stycznia PAP rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy Małgorzata Stawiska-Lichota, według ustaleń policji jedna z zakażonych kobiet otrzymała dziczyznę od osoby z okolic Krosna Odrzańskiego (Lubuskie). W sumie zakażonych zostało pięć osób z okolicy Legnicy i siedem z powiatu złotoryjskiego.

Sami zgłosili się do lekarzy po pomoc, po tym jak pojawiły się pierwsze objawy choroby –  gorączka, biegunka i obrzęk twarzy.  – Objawy włośnicy są podobne do grypy, ale charakterystyczną cechą jest opuchlizna oczu, która później może objąć także resztę twarzy – powiedziała rzeczniczka.

Obecnie nie wiadomo jeszcze, ile osób mogło zjeść zakażone mięso. – Chorych może być więcej, ale nie wiadomo jeszcze, ile zakażonego mięsa trafiło do spożycia. Na naszym terenie więcej przypadków nie stwierdzono – dodała Stawiska-Lichota.

Włośnica to choroba pasożytnicza, która objawia się m.in. wysoką gorączką, bolesnością mięśni, bólami brzucha i obrzękiem twarzy. Nieleczona może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia płuc, mózgu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum