Dokonali tego! Mikrochirurdzy przeszczepili pacjentowi dwie ręce jednocześnie

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2010 06:30

Zespół chirurgów z niewielkiego, ale już słynnego w całym kraju Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy (Dolnośląskie) dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk.

Do tej pory na świecie przeprowadzono 55 przeszczepów kończyn górnych. 6 z nich wykonali lekarze z Trzebnicy.

Transplantacja została przeprowadzona 5 czerwca. Chirurzy zaczekali do czwartku (17 czerwca) z oficjalnym podaniem tej informacji, gdy stwierdzili, że operacja powiodła się. Ostateczną pewność przyniosą dwa najbliższe lata.

Taki zespół
– Udało się nam zrealizować nie tylko marzenie pacjenta, ale i nasze, zespołowe – mówi portalowi rynekzdrowia.pl, doc. Jerzy Jabłecki, chirurg, który kieruje pododdziałem replantacji kończyn w trzebnickiej lecznicy.

Operacja była bardzo dużym wyzwaniem logistycznym. Zaangażowano dwa zespoły lekarzy i pielęgniarek, ale trudność należało pomnożyć nie przez dwa a przez cztery, gdyż równocześnie wykonano dwa pobrania i dwa zespolenia. Operacja trwała 17 godzin.

Wyzwaniem było również zapewnienie dyżurów pielęgniarskich. Przy chorym dyżurują nieustająco dwie pielęgniarki.

– Jako niewielki szpital, mogliśmy tylko apelować do zespołu o obecność i poświęcenie. Nie zawiedliśmy się. Chcieli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – przyznaje chirurg.

Teraz rehabilitacja
Najtrudniejszym elementem takiej transplantacji jest dobór kończyn od dawców. Pierwszą ich selekcję wyznacza immunologia – zgodność grupy krwi i HLA; kolejna równie ważna cecha, to wielkość kończyny.

Koszt przeszczepu i rocznego leczenia to 150 tys. zł. Pacjent spędzi w szpitalu ok. miesiąca, potem czeka go długa rehabilitacja. W przypadku przeszczepienia obu rąk, będzie to o tyle trudne, że chory nie ma możliwości pomóc sobie drugą ręką.

– Pacjent może od razu może wykonywać minimalne ruchy, ale zespolone ścięgna potrzebują czasu, aby się zrosnąć. Istnieje więc obawa, że silny ruch mógłby je rozciągnąć. Chory nie ma czucia głębokiego i ta ręka jest jeszcze „ślepa”, bez kontroli wzroku, nie czułby co się dzieje z nią dzieje. Czucie do połowy dłoni pojawi się do pół roku, a na opuszkach palców powinno wystąpić do roku – informuje doc. Jerzy Jabłecki.

Trzebniccy lekarze sądzą, że ręce powinny uzyskać sprawność w 90 proc.

Są gotowi
Od transplantacji minęło kilkanaście dni, a w głosie chirurga, kiedy opowiada o operacji wciąż słychać jak niesamowite emocje towarzyszyły tej transplantacji.

– Obawiałem się, że takie wyzwanie przyjdzie dla nas za wcześnie, że zespół nie będzie jeszcze tak zgrany i doświadczony jak jest teraz. To był nasz piąty przeszczep a doprowadzenie chorego do kilkunastu już dób od transplantacji – a mamy nadzieję, że wszystko ułoży się dalej po naszej myśli – świadczy o dojrzałości i sprawności zespołu – podkreśla lekarz.

Zespół czekają kolejne operacje. W kolejce czekają m.in. dwie kobiety bez obu rąk, które zdecydowały się i zostały zakwalifikowane do takiego zabiegu.

Cztery udane przeszczepy
Pierwszą transplantację w trzebnickim szpitalu wykonano w kwietniu 2006 r. Leszkowi Opoce heblarka zmiażdżyła rękę na wysokości przedramienia. Ręka Damiana Szwedo, operowanego we wrześniu 2008 r., została zmiażdżona piłą na wysokości nadgarstka.

Przedostatni z pacjentów operowany był w październiku 2009 r. Jego przypadek jest o tyle szczególny, że ręka została zmiażdżona przez sieczkarnię na wysokości stawu łokciowego, gdy trzydziestoletni dziś Mirosław Borodziuk miał niecałe półtora roku.

Transplantacje u tych pacjentów zakończyły się sukcesem. Mężczyźni wspierali się wzajemnie przed operacjami. Byli też u żołnierza. Jeden z nich założył stronę internetową przeszczepreki.pl, na której można znaleźć wiele cennych informacji o pracy trzebnickich chirurgów i tego typu transplantacjach. Z pewnością będą kolejne.

W Europie już dokonywano przeszczepu obydwu dłoni. Pionierski zabieg przeprowadzono 30 listopada 2006 roku w Hiszpanii. Do tej pory na świecie przeprowadzono 55 przeszczepów kończyn górnych. 6 z nich wykonali lekarze z Trzebnicy.

 
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum