Dokładnie 50 lat temu zaczęła się historia polskiej transplantologii

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2016 05:50

We wtorek 26 stycznia polska transplantologia obchodzi 50-lecie. Za symboliczną datę jej początku uznaje się bowiem ten właśnie dzień w kalendarzu, ale pół wieku temu - w 1966 roku. Wtedy po raz pierwszy przeszczepiono nerkę. Dzisiaj wyzwaniem jest przeszczep jelit, trwają przygotowania - te transplantacje mają ratować życie dzieciom.

Dokładnie 50 lat temu zaczęła się historia polskiej transplantologii
26 stycznia polska transplantologia obchodzi 50-lecie. Fot. PTWP

Co wydarzyło się dokładnie pół wieku temu? Wtedy zespół I Kliniki Chirurgicznej i I Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Nielubowicza i prof. Tadeusza Orłowskiego przeprowadził pierwszy w kraju przeszczep nerki.

Religa i następcy
Potem następne zespoły lekarzy odważyły się dokonywać operacji, które w tamtych latach zdumiewały. W 1969 roku w Łodzi pierwszą transplantację serca przeprowadził zespół profesorów: Jan Moll, Antoni Dziatkowiak i Kazimierz Rybiński. W 1983 roku prof. Stanisław Zieliński w Szczecinie podjął próbę pierwszego przeszczepienia wątroby, a trzy lata później dokonał pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki z trzustką.

W 1985 roku na transplantacyjnej mapie kraju pojawił się ośrodek w Zabrzu. To wtedy młody i entuzjastycznie nastawiony do wyzwań zespół pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi dokonał pierwszej pomyślnej transplantacji serca.

Z okazji Dnia Transplantacji, który obchodzony jest właśnie 26 stycznia, w Śląskim Centrum Chorób Serca im. prof. Religi w Zabrzu, jednym z najprężniej działających ośrodków transplantacyjnych w Polsce, w wigilię tego święta odbyło się symboliczne spotkanie lekarzy i pacjentów, którzy zawdzięczają przeszczepom drugie życie.

Od czasu pierwszych operacji serca w Zabrzu położono wiele „kamieni milowych” wyznaczających rozwój polskiej transplantologii: w 1987 roku - pomyślna transplantacja serca po uprzednim wszczepieniu sztucznych komór BIVAD (prof. Religa), w 1997 roku - pierwsza pomyślna transplantacja pojedynczego płuca (prof. Zembala), w 2001 roku - pierwsza pomyślna transplantacja, jednoczesny przeszczep serca i płuc (prof. Zembala).

Kolejne "kamienie milowe"
W 2002 roku przeprowadzono pierwszą, zakończoną powodzeniem jednoczasową transplantację serca i nerek (R. Przybylski, L. Cierpka). W 2005 roku dokonano pierwszej transplantacji obu płuc (Y. Toyoda); dwa lata później miała miejsce pierwsza transplantacja u chorego z pierwotnym nadciśnieniem płucnym (J. Wojarski).

Kolejne „kamienie milowe” w ośrodku zabrzańskim to: 2010 rok - transplantacja serca u 6-cio miesięcznego dziecka (T. Hrapkowicz) oraz 2011 rok - pierwsza transplantacja płuc u chorego z mukowiscydozą (J. Wojarski).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum