×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dni Krwi Pępowinowej w poznańskich szpitalach

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia18 października 2013 20:43

Akcja Dni Krwi Pępowinowej jest okazją, by pacjentka podczas porodu oddała próbki krwi pępowinowej do publicznego banku. Od poniedziałku 21 października do czwartku 24 października będzie to możliwe w dwóch poznańskich szpitalach - Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei oraz w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego.

Dni Krwi Pępowinowej w poznańskich szpitalach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dni Krwi Pępowinowej są organizowane w Polsce po raz trzeci. Odbywają się w szpitalach położniczych w całym kraju. Ich celem jest zwiększenie zasobów krwi pępowinowej, co ma doprowadzić do większej liczby przeszczepów komórek macierzystych.

To akcja społeczna, co oznacza, że pobrana krew trafi do publicznego banku i może być wykorzystana dla każdego potrzebującego pacjenta. Rodzice decydujący się na oddanie krwi pro publico bono nie płacą ani za pobranie, ani za przechowywanie tych próbek.

Próbek krwi wciąż w Polsce brakuje. Obecnie w banku publicznym przechowywanych jest 300 próbek krwi pępowinowej. Celem trwającej właśnie akcji jest pozyskanie kolejnych 2 tys. dawek.

Kiedy na świecie wykonano już ponad 35 tys. przeszczepów komórek macierzystych z krwi pępowinowej, w Polsce przeprowadzono zaledwie kilkadziesiąt przeszczepień, z czego ponad 20 u dzieci. Do dziewięciu z nich użyto krwi z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, do pozostałych z zagranicznych banków publicznych.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze