Dlaczego nie należy czekać z oddaniem moczu?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 września 2018 10:25

Częste zwlekanie z oddawaniem moczu może prowadzić do rozciągania ścian pęcherza, zwiększenia jego pojemności a w konsekwencji do zatrzymania moczu i nawrotowych zakażeń bakteryjnych.

Z biegiem czasu może dojść do zalegania moczu i niemożności całkowitego jego oddania. A to może prowadzić do zakażeń Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dr Bartosz Dybowski z Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Gazetą Wyborczą przestrzega przed nagminnym wstrzymywanie się z oddawaniem moczu. Wprawdzie, jak wyjaśnia, przetrzymywanie moczu najczęściej nie grozi poważnymi następstwami, ponieważ pęcherz zaczyna sygnalizować potrzebę oddania moczu znacznie wcześniej, niż osiągnie swoją maksymalną objętość, jednak takie działanie nie może być nagminne.

Kiedy bowiem z różnych powodów doprowadzimy do bardzo dużego przepełnienia pęcherza wówczas mocno rozciągnięte włókna mięśniowe tracą siłę. Większość z ludzi zna to uczucie, gdy po długim wstrzymywaniu się z pójściem do łazienki, nie jest w stanie oddać moczu. Najpierw pojawiają się trudności z rozpoczęciem mikcji, a potem można zaobserwować słabszy strumień moczu. Zdarza się też tak, że po kilkunastu minutach konieczna jest kolejna wizyta w toalecie, ponieważ pęcherz nie opróżnił się całkowicie.

Jeśli przetrzymywanie moczu i brak reakcji na sygnały pęcherza zdarzają się nam bardzo często z uwagi np. na pracę, pojemność pęcherza zwiększa się a parcie na niego staje się słabsze. Z biegiem czasu taka sytuacja doprowadza do zalegania moczu i do niemożności całkowitego jego oddania. A to może prowadzić do zakażeń.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum