Dlaczego irlandzcy lekarze doradzili aborcję kobiecie spodziewającej się sześcioraczków

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2009 09:55

Pierwsza kobieta z Irlandii Północnej, która urodziła sześcioraczki przyznała, że w czasie ciąży lekarze proponowali jej aborcję części płodów.

Sześcioraczki przyszły na świat za pomocą cesarskiego cięcia ponad 3 miesiące przed terminem.

Poród przeprowadził 30-osobowy zespół lekarzy z Królewskiego Szpitala Położniczego w Belfaście. To pierwsze sześcioraczki, które urodziły się w Irlandii Północnej, oraz pierwsze, które przyszły na świat w Wielkiej Brytanii od 1983 roku.

Naula i Austin Conway z Dunamore w hrabstwie Tyrone, nie mogą się doczekać chwili, kiedy będą mogli zabrać dzieci do domu. Zwłaszcza, że lekarze namawiali ich do usunięcia części płodów.

– Lekarze doradzali mi, bym usunęła część płodów – wyznała matka sześcioraczków brytyjskiej rozgłośni BBC.

Lekarze bali się, że kobieta i dzieci mogą ucierpieć w czasie porodu. – W 14. tygodniu ciąży lekarze ostrzegli mnie przed ryzykiem, jakie się z nią wiąże – dodaje 26-letnia Nuala Conway.

Aborcję w Irlandii Północnej dopuszcza się jedynie, gdy ciąża może zagrażać życiu i zdrowiu matki. Tak też zapewne było w przypadku pani Conway - informuje Rzeczpospolita.

Zdaniem eksperta lekarze działali w dobrej wierze: – Nie można więc uznać, że propozycja aborcji była niezgodna z literą prawa – mówi dla Rzeczpospolitej prof. Hugh McLachlan, ekspert ds. etyki z Uniwersytetu Kaledońskiego w Glasgow. - Lekarze zawsze muszą poinformować o  wszystkich za i przeciw w sytuacji, kiedy życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone. Decyzję i tak podejmują sami rodzice.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum