Dla Polaków leczenie zębów jest zbyt drogie, zaciągają na nie kredyty

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 08:50

Najczęstszym powodem unikania wizyt u dentysty jest brak pieniędzy. Z powodów finansowych aż 90 proc. Polaków całkowicie rezygnuje z leczenia zębów.

Dla Polaków leczenie zębów jest zbyt drogie, zaciągają na nie kredyty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w 1978 roku z dentysty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego korzystało aż 92 proc. Polaków, 20 lat później już 60 proc., obecnie jest to zaledwie 28 proc. Powód? Dzisiaj wizyta u państwowego dentysty, która powinna być bezpłatna, wymaga opłat za ''usługi dodatkowe'' (np. znieczulenie czy białe plomby światłoutwardzalne), bez których większość pacjentów się nie obędzie. Muszą za nie jednak zapłacić więcej niż w prywatnym gabinecie.

Pacjenci coraz częściej zaciągają kredyty na leczenie zębów w prywatnych gabinetach. O ile za jedną plombę dentyści liczą sobie średnio 100-180 zł, aparat ortodontyczny to wydatek 1,5-3,5 tys. zł za jeden łuk, proteza – 1,5-2,5 tys. zł. Pojedynczy implant kosztuje od 3 tys. zł. Całe leczenie może kosztować nawet 80 tys. zł.

Dentyści szacują, że aż 40 proc. osób wybierających prywatne leczenie stomatologiczne finansuje je z kredytów. Można to zrobić często nawet bezpośrednio w gabinecie kliniki dentystycznej. Tańsza niż w Polsce będzie wizyta u dentysty na Ukrainie czy Białorusi. We Lwowie można usunąć ząb już za 25 zł. Za leczenie kanałowe zamiast 300 zł, zapłacimy ok. 25 zł. Koszt pojedynczego implantu zaczyna się od 1,5 tys. zł. Znieczulenie? 6 zł. Wielu pacjentów boi się jednak tamtejszych standardów leczenia.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze