Dieta wegetariańska może być stosowana u dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2013 08:51

"Wegetarianizm praktykowany w prawidłowy sposób jest zdrowy na wszystkich etapach życia" - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź na petycję Magdaleny Sikoń z wegemaluch.pl o "umożliwienie rodzicom wyboru diety wegetariańskiej lub wegańskiej w publicznych placówkach oświatowych".

Dieta wegetariańska może być stosowana u dzieci
Do tej pory z dietą wegetariańską był problem - najczęstsza odpowiedź brzmiała : "nie, bo sanepid na to nie pozwala". Okazało się jednak, że kwestia diety w placówkach edukacyjnych w ogóle nie leży w kompetencjach sanepidu.

Magdalenie Sikoń, redaktor naczelnej portalu wegemaluch.pl. udało się uzyskać odpowiedzi na petycję "w sprawie umożliwienia rodzicom wyboru diety wegetariańskiej lub wegańskiej w publicznych placówkach oświatowych".

Ministerstwo Zdrowia w swoim stanowisku korzysta z opinii Instytutu Żywności i Żywienia, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia.

Z opinii wynika: "Prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie spotkały się z pozytywną oceną lub informacją o braku przeciwwskazań do ich stosowania" - czytamy m.in. w odpowiedzi podsekretarza stanu w MZ, Aleksandra Soplińskiego, cytowanej przez Gazetę Wyborczą.

Minister Zdrowia wystąpi również do Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, aby ujął zagadnienie dyskryminacji dzieci wegetariańskich na terenach placówek oświatowych w Krajowym Programie Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013 - 2015".

Więcej: www.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum