Dieta śródziemnomorska kontra rak żołądka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2010 15:11

Hiszpańscy naukowcy twierdzą, że dieta śródziemnomorska zmniejszaa ryzyko zachorowania na raka żołądka.

Jest coraz więcej dowodów, że dieta śródziemnomorska ma wpływ na zmniejszenie ryzyka nowotworów

Jak informuje American Journal of Clinical Nutrition, choć pozytywny wpływ diety śródziemnomorskiej, związany z mniejszym ryzykiem rozwoju chorób nowotworowych znany jest naukowcom nie od dziś to dr Carlos Gonzalez z Katalońskiego Instytutu Onkologii w Barcelonie twierdzi, że wciąż mało wiadomo na temat wpływu tego sposobu odżywiania na poszczególne rodzaje raka.

Badacz postanowił skoncentrować się na jednej z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu nowotworów na świecie, a mianowicie na raku żołądka. W tym celu przeanalizowano dane ponad 485 tys. osób z 10 krajów europejskich objętych programem badawczym EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition

Badani byli w wieku 35-70 lat. Każdej osobie przyznano od 1 do 18 punktów w zależności od tego, jak bardzo ich dieta zbliżona była do typowej diety śródziemnomorskiej, czyli bogatej w ryby, warzywa, owoce, ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych oraz oliwę z oliwek jako główne źródło tłuszczu.

Podczas dziewięcioletniego okresu obserwacji rak żołądka rozwinął się u 449 osób. U badanych, których dieta była najbliższa diecie śródziemnomorskiej, ryzyko powstania tego nowotworu było o 33 proc. niższe niż u tych, których zwyczaje żywieniowe najbardziej od niej odbiegały, przy czym ryzyko raka żołądka zmniejszało się o 5 proc. z każdym dodatkowym punktem na wyznaczonej przez naukowców skali.

– Wyniki te są kolejnym dowodem tego, że dieta śródziemnomorska ma wpływ na zmniejszenie ryzyka nowotworów i w związku z tym powinno się ją promować zwłaszcza tam, gdzie zaczyna ona być coraz rzadziej stosowana – podsumowuje dr Gonzalez.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum