Dieta DASH. Nowy plan żywieniowy NFZ w walce z depresją

Autor: oprac. IB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia13 lipca 2021 17:03

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował nowy plan żywieniowy DASH Depresja. Jest już dostępny na bezpłatnym portalu - informuje NFZ.

Dieta DASH. Nowy plan żywieniowy NFZ w walce z depresją
Plan żywieniowy jest dostępny na bezpłatnym portalu Fot. NFZ
  • Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Problem pogłębia jeszcze pandemia
  • Zbilansowana, racjonalna dieta może znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się zaburzeń nastroju, ponieważ prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia - wskazuje NFZ
  • Plany żywieniowe na portalu przygotowane są w oparciu o zasady żywienia diety DASH. To dieta bogata w owoce i warzywa - dodaje Fundusz

Jak wskazuje Fundusz, czas epidemii, praca i nauka zdalna oraz ograniczenia w aktywności ruchowej mogły się przyczynić do pogorszenia nastroju, nasilenia stanów lękowych oraz wystąpienia depresji.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Chorują na nią coraz młodsze osoby, nawet dzieci.

Dieta ważna w profilaktyce i leczeniu depresji

NFZ przypomina, że w profilaktyce depresji bardzo ważne jest urozmaicanie codziennego menu. Zbilansowana, racjonalna dieta może znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się zaburzeń nastroju, ponieważ prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

Im bardziej różnorodna dieta, tym mniejsze ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych, które mogą nasilać zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Niekorzystnie na nastrój działa natomiast dieta obfitująca w cukier i tłuszcze trans.

Żywienie wspiera terapię

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował nowy plan żywieniowy DASH Depresja. Jest już dostępny na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl. Plany żywieniowe na portalu przygotowane są w oparciu o zasady żywienia diety DASH. To dieta bogata w owoce i warzywa, źródło witamin, składników mineralnych, substancji bioaktywnych wspierających dobre samopoczucie, ponieważ regulują pracę m.in. neuroprzekaźników oraz układu nerwowego.

DASH DEPRESJA to dieta poprawiająca nastrój i niwelująca apatię, obfitująca w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, witaminę B12, cynk, selen i żelazo. Łatwe w przygotowywaniu, urozmaicone posiłki to doskonała terapia w redukcji napięć i stresów. Stanowi doskonały element profilaktyki zdrowotnej, zapewniając dobrostan zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Zastosowanie odpowiedniego sposobu żywienia wzmacniającego układ nerwowy może wspierać psychoterapię i farmakologię stosowane w leczeniu depresji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze