Dializa otrzewnowa dla aktywnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2009 18:46

W Światowym Dniu Nerki (12 marca), nefrolodzy zachęcali pacjentów chorych na nerki, by chętniej korzystali z dializy otrzewnowej.

– W Polsce w ciągu roku dializowanych jest ok. 14 tys. pacjentów, z czego tylko niecały tysiąc jest leczony przy pomocy dializy otrzewnowej, czyli domowej. Reszta korzysta z hemodializy wykorzystującej tzw. sztuczną nerkę - szacuje prof. Zofia Wańkowicz z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Jej zdaniem te dysproporcje są związane m.in. z tym, że wielu pacjentów z niewydolnością nerek nie akceptuje swojej choroby, zwłaszcza gdy pojawia się ona w późniejszym wieku, a nie w dzieciństwie.

– Dializa otrzewnowa jest preferowaną metodą u dzieci, zwłaszcza od 1 roku życia do 5 lat, u chorych na cukrzycę i osób starszych – zaznaczyła prof. Danuta Zwolińska, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W tych grupach utrudniony jest bowiem dostęp do naczyń krwionośnych, a w hemodializie trzeba wykonywać przetoki tętniczo-żylne.

Dializa otrzewnowa nie wymaga pobytu w szpitalu, chorzy mogą ją wykonywać samodzielnie w domu, przedtem trzeba jedynie założyć cewnik do brzucha. Bardzo ważne jest, by chory pamiętał o higienie rąk, bo to może zapobiec powikłaniom zapalnym. U dzieci dializę muszą wykonywać rodzice i opiekunowie, których edukuje się w tym zakresie.

Stosując tę metodę można prowadzić aktywne życie rodzinne i zawodowe. Pacjenci mogą uprawiać sporty - z wyjątkiem sportów kontaktowych, jak koszykówka, czy piłka nożna (można uszkodzić cewnik) oraz pływania, bo chodzenie na basen zwiększa ryzyko infekcji. Dużą zaletą dializy otrzewnowej jest to, że można ją stosować w podróży, nie ogranicza ona więc mobilności pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum