Diagnostyka laboratoryjna: w 15 proc. szpitali w outsourcingu

Autor: zdrowie.abc.com.pl/Rynek Zdrowia • • 06 września 2017 17:10

W 15 proc. polskich szpitali laboratoria działają w systemie outsourcingu. Najczęstszym powodem takiej decyzji jest brak kadry, środków na inwestycje oraz systemu informatycznego zintegrowanego z systemem szpitalnym - mówili eksperci 5 września br. podczas XIX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej w Krakowie.

Diagnostyka laboratoryjna: w 15 proc. szpitali w outsourcingu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co roku ogłaszanych jest około 40-50 konkursów dotyczących prowadzenia laboratorium diagnostycznego. Z tej liczby większość to konkursy dotyczące kontynuowanej dzierżawy laboratorium, a tylko 5-10 konkursów dotyczy nowych postępowań.

Przeciętny koszt laboratorium szpitalnego stanowi ok. 3 proc. kosztów szpitala, dlatego menedżerowie placówek nie widzą celowości ponoszenia dodatkowych wydatków na ten cel - pisze portal zdrowie.abc.com.pl.

W Polsce jest ponad 14 tys. diagnostów laboratoryjnych, ale tylko 21 proc. z nich to specjaliści. Średnio na jedno laboratorium przypada pięciu diagnostów, z czego tylko jeden jest specjalistą.

Uczestnicy panelu w Krakowie wskazywali na problem braku wyceny badań laboratoryjnych, braku kontroli obowiązujących przepisów, np. w zakresie transportu, a także nierówne traktowanie podmiotów prywatnych i publicznych przez organy kontrolne.

Więcej: www.zdrowie.abc.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum