Diagnostyka laboratoryjna: nowe normy pomogą lepiej walczyć z hiperurykemią
Laboratoria diagnostyczne wdrażają nowe normy poziomu stężenia kwasu moczowego. Dzięki temu będzie można skuteczniej walczyć z hiperurykemią - już na wczesnym jej etapie - i uchronić się przed niebezpiecznymi powikłaniami.

Pierwsze w Europie, oficjalne stanowisko ekspertów na temat hiperurykemii i postępowania z pacjentami z grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego zostało opublikowane w kwietniu tego roku. Rzuciło nowe światło na leczenie pacjentów borykających się z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi.
Pierwszą siecią laboratoriów w Polsce, która zgodnie z zaleceniami ekspertów zaktualizowała już normy w swoich badaniach laboratoryjnych jest ALAB Laboratoria
Zmiany w wytycznych mają realny wpływ na jakość leczenia pacjentów z hiperurykemią, ponieważ wcześnie wykryta choroba jest bodźcem do wcześniejszego włączenia odpowiedniej terapii w postaci diety, choć ta obniża stężenie kwasu jedynie o 10-15%, oraz farmakoterapii stosowanej adekwatnie do stopnia zaawansowania choroby. W efekcie pacjenci mogą być skutecznie leczeni, a co równie ważne mają szansę uniknąć groźnych powikłań takich jak napady dny moczanowej, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzyca.
Coraz więcej danych naukowych potwierdza, że wysokie stężenie kwasu moczowego jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, a także z niekorzystnym ich przebiegiem oraz gorszym rokowaniem. Tymczasem skuteczna i szybka redukcja podwyższonego stężenia kwasu moczowego w surowicy, poza zmniejszeniem ryzyka rozwoju dny moczanowej może również zmniejszać ryzyko zdarzeń sercowo naczyniowych.
Poziom kwasu moczowego we krwi, aby nie wpływał niekorzystnie na zdrowie, powinien być niższy niż 6 mg/dl. Jednak u osób z grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego powinien być jeszcze niższy - mniej niż 5 mg/dl.
Czytaj: www.mediacontact.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)