Diagnostyka laboratoryjna: nowe normy pomogą lepiej walczyć z hiperurykemią

Autor: mediacontact.pl/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2017 15:58

Laboratoria diagnostyczne wdrażają nowe normy poziomu stężenia kwasu moczowego. Dzięki temu będzie można skuteczniej walczyć z hiperurykemią - już na wczesnym jej etapie - i uchronić się przed niebezpiecznymi powikłaniami.

Diagnostyka laboratoryjna: nowe normy pomogą lepiej walczyć z hiperurykemią
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze w Europie, oficjalne stanowisko ekspertów na temat hiperurykemii i postępowania z pacjentami z grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego zostało opublikowane w kwietniu tego roku. Rzuciło nowe światło na leczenie pacjentów borykających się z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi.

Pierwszą siecią laboratoriów w Polsce, która zgodnie z zaleceniami ekspertów zaktualizowała już normy w swoich badaniach laboratoryjnych jest ALAB Laboratoria

Zmiany w wytycznych mają realny wpływ na jakość leczenia pacjentów z hiperurykemią, ponieważ wcześnie wykryta choroba jest bodźcem do wcześniejszego włączenia odpowiedniej terapii w postaci diety, choć ta obniża stężenie kwasu jedynie o 10-15%, oraz farmakoterapii stosowanej adekwatnie do stopnia zaawansowania choroby. W efekcie pacjenci mogą być skutecznie leczeni, a co równie ważne mają szansę uniknąć groźnych powikłań takich jak napady dny moczanowej, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzyca.

Coraz więcej danych naukowych potwierdza, że wysokie stężenie kwasu moczowego jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, a także z niekorzystnym ich przebiegiem oraz gorszym rokowaniem. Tymczasem skuteczna i szybka redukcja podwyższonego stężenia kwasu moczowego w surowicy, poza zmniejszeniem ryzyka rozwoju dny moczanowej może również zmniejszać ryzyko zdarzeń sercowo naczyniowych.

Poziom kwasu moczowego we krwi, aby nie wpływał niekorzystnie na zdrowie, powinien być niższy niż 6 mg/dl. Jednak u osób z grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego powinien być jeszcze niższy - mniej niż 5 mg/dl.

Czytaj: www.mediacontact.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum