×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Diagnostyka laboratoryjna. Wdrażanie opieki koordynowanej to szansa na szybszy dostęp do badań

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, mat. badaj.to07 marca 2023 09:00

Od szybkiej diagnozy zależy powodzenie leczenia pacjenta.  Nadzieje niesie wprowadzenie budżetu powierzonego na finansowanie badań u lekarza rodzinnego i rozwój pakietów diagnostycznych w opiece specjalistycznej. O roli diagnostyki w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób mówić będziemy podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Diagnostyka laboratoryjna. Wdrażanie opieki koordynowanej to szansa na szybszy dostęp do badań
Obecnie diagnostyka laboratoryjna jest nierzadko częścią innej, szerszej procedury medycznej Fot. Shutterstock
  • Dzięki badaniom laboratoryjnym jesteśmy w stanie rozpoznać czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, cukrzyca i wiele typów nowotworów
  • - Zdecydowanie zbyt mało badań jest zlecanych przez lekarzy rodzinnych, a w zamyśle to właśnie tej grupie zadedykowano rolę kluczowych podmiotów w zakresie profilaktyki, diagnostyki i wdrożenia terapii - zwraca uwagę Beata Boruta, dyrektor i członek zarządu badaj.to
  • Przyspieszyć diagnostykę, a co za tym idzie dostęp do skutecznego leczenia pacjentów ma koordynacja zarówno w podstawowej, jak i specjalistycznej opiece zdrowotnej. Zwiększyć się musi jednak pula środków przeznaczanych na funkcjonowanie diagnostyki laboratoryjnej 
  • O znaczeniu diagnostyki w profilaktyce i leczeniu oraz ustawie o medycynie laboratoryjnej będziemy rozmawiać 9 marca podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2023) w Katowicach.  ZAREJESTRUJ SIĘ

Diagnostyka laboratoryjna. Koordynacja opieki nadzieją na szybszy dostęp do badań 

W Polsce wciąż większość wykonywanych badań laboratoryjnych nie służy rozpoznaniu niewykrytej choroby, lecz kontroli stanu zdrowia przewlekle chorych. Tymczasem to właśnie od szybkiej, trafnej diagnozy zależy powodzenie leczenia pacjenta.

- Zdecydowanie zbyt mało badań jest zlecanych przez lekarzy rodzinnych, a w zamyśle systemowym to właśnie tej grupie specjalistów zadedykowano rolę kluczowych podmiotów w zakresie profilaktyki, diagnostyki i wdrożenia terapii - uważa Beata Boruta, diagnosta laboratoryjny, dyrektor ds. medycznych i członek zarządu badaj.to. 

Wciąż brakuje także wydzielonych środków na funkcjonowanie diagnostyki laboratoryjnej. Obecnie jest ona nierzadko częścią innej, szerszej procedury medycznej, często błędnie wycenionej. - W jednostkach ochrony zdrowia laboratoria są dziś częstym miejscem poszukiwań oszczędności - żałuje Boruta.

Nadzieję niesie wprowadzenie budżetu powierzonego na finansowanie badań w ramach koordynowanej opieki w podstawowej opiece zdrowotnej. Zdaniem ekspertki można zdecydowanie skrócić ścieżkę diagnostyczną pacjentów, gdyby udając się na wizytę do lekarza specjalisty mieli oni już określony wstępny zakres badań.

Należy także rozwijać pakiety diagnostyczne w opiece specjalistycznej, wzorem pakietu w endokrynologii, a także poszerzać dostępność do coraz nowocześniejszej diagnostyki. 

Nowa ustawa a dostęp do zawodu

Sytuacji nie ułatwia kryzys kadrowy w ochronie zdrowia. Na rynku brakuje nie tylko pielęgniarek i lekarzy, ale także diagnostów laboratoryjnych. Pozycję tych ostatnich z punktu widzenia organizacji systemu wzmocniła w ostatnim czasie nowa ustawa o diagnostyce laboratoryjnej.

Z jednej strony zmieniła uposażenia diagnostów i postrzeganie zawodu, z drugiej - choć dopiero została uchwalona, zdaniem części środowiska wymaga nowelizacji. Wiele emocji budzą zwłaszcza zapisy dotyczące tego, jakie grupy zawodowe mogą ubiegać się o uprawnienia diagnosty laboratoryjnego.

Ustawa o medycynie laboratoryjnej nie przewiduje poszerzenia kompetencji diagnostów o udzielanie porady diagnostycznej, na co diagności mocno liczyli. Środowisko domaga się także, aby kwestia kontroli i oceny jakości wykonywanych badań była regulowana w ustawie o medycynie laboratoryjnej, a nie stanowiła element działania inspekcji farmaceutycznej.  

- Chcemy, aby Inspektorat został wyodrębniony z GIF-u. Przyjmujemy argument Ministerstwa Zdrowia, że należy wzmocnić nadzór nad laboratoriami i jakością ich działania, ale nie zgadzamy się na propozycję resortu, degradującą środowisko diagnostów laboratoryjnych - mówiła w styczniu w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Monika Pintal-Ślimak, nowa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. 

O uchwalonej w ubiegłym roku ustawie o medycynie laboratoryjnej oraz roli diagnostyki laboratoryjnej w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób rozmawiać będziemy 9 marca 2023 r. podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. 

Sesja pt. "Diagnostyka laboratoryjna" rozpocznie się o godz. 13.30 (9 marca). Można ją będzie oglądać online lub na miejscu, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Udział w niej wezmą: Beata Boruta, dyrektor ds. medycznych i członek zarządu badaj.to, Edyta Gadomska, zastępca dyrektora departament rozwoju kadr medycznych Ministerstwa Zdrowia, Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, prof. Bogdan Solnica, kierownik Zakładu Diagnostyki Katedry Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, dr hab. Katarzyna Winsz-Szczotka, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Jarosław Wyligała, prezes MedTech Polska.

Sesję poprowadzi ekspert ochrony zdrowia dr Adam Kozierkiewicz.

Szczegóły sesji znajdują się na stronie hccongress.pl w zakładce agenda.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze