Diagnostyka: automatyzacja zwiększy liczbę testów medycznych nawet o połowę?

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 12:16

Firma ABB, która ma otworzyć swoje centrum technologii dla opieki zdrowotnej przy kampusie Texas Medical Center (TMC) w Houston, zapowiedziała wprowadzenie robotów współpracujących do laboratoriów medycznych. Otwarcie placówki zaplanowano na październik 2019 roku.

Diagnostyka: automatyzacja zwiększy liczbę testów medycznych nawet o połowę?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

ABB będzie współpracować z personelem medycznym, naukowcami i inżynierami TMC nad budową niechirurgicznych zrobotyzowanych systemów medycznych, wykorzystywanych w logistyce oraz zautomatyzowanych technologiach laboratoryjnych nowej generacji.

- Rozwijane w Houston nowe procesy laboratoryjne przyspieszą manualne medyczne prace w laboratoriach, ograniczając i eliminując wąskie gardła, a także poprawi ich bezpieczeństwo - powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej.

- Dotyczy to w szczególności badań nad nowymi zaawansowanymi technicznie terapiami, w tym antynowotworowymi, w których Texas Medical Center jest pionierem. Obecnie badania w tym zakresie wymagają przeprowadzania manualnych i czasochłonnych testów - dodał Atiya.

Czynnikiem ograniczającym liczbę pacjentów, jakich można poddać leczeniu, jest konieczność zaangażowania wysoko wykwalifikowanych specjalistów medycznych, którzy znaczną część swojego czasu przeznaczają na wykonywanie powtarzalnych zadań o niewielkiej wartości dodanej. Zatrudnienie robotów do zautomatyzowania tych czynności pozwoliłoby specjalistom skupić się na efektywnej i wymagającej większych umiejętności pracy. Z drugiej strony dzięki znacznemu przyspieszeniu badań więcej pacjentów zyskałoby dostęp do leczenia.

Po przeanalizowaniu procesów laboratoryjnych, które obecnie są przeprowadzane manualnie, ABB oszacowała, że dzięki automatyzacji możliwe jest zwiększenie liczby testów medycznych przeprowadzanych w skali roku nawet o 50 proc. Ponadto powierzenie powtarzalnych czynności robotom odciążyłoby ludzi.

W miarę starzenia się populacji kraje muszą przeznaczać coraz większą część swojego PKB na opiekę zdrowotną. Oprócz poprawy jakości leczenia, zwiększenie wydajności w opiece zdrowotnej dzięki automatyzacji mogłoby przyczynić się do złagodzenia niektórych problemów społecznych, politycznych i finansowych. Według wewnętrznych szacunków firmy ABB zapotrzebowanie rynku na niechirurgiczne roboty medyczne osiągnie prawie 60 000 do 2025 roku, co oznacza niemal czterokrotny wzrost w stosunku do 2018 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze