×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Diagności po spotkaniu z Szumowskim: merytorycznie, przedstawiliśmy postulaty

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP/Rynek Zdrowia26 stycznia 2018 19:21

Minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się w piątek z przedstawicielami samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych. Przedstawiliśmy problemy i oczekiwania środowiska m.in. dot. statusu zawodowego, specjalizacji i wynagrodzeń - podała KIDL.

Diagności po spotkaniu z Szumowskim: merytorycznie, przedstawiliśmy postulaty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL) Elżbieta Puacz powiedziała PAP, że atmosfera spotkania była dobra, a minister uważnie słuchał m.in. młodych diagnostów.

Postulaty diagnostów laboratoryjnych dotyczą m.in. określenia ich roli w systemie. Chodzi np. o opracowanie wytycznych dot. wykonywania świadczeń, czyli określenie wymogu możliwości współpracy na wybranych oddziałach z diagnostą laboratoryjnym z tytułem specjalisty, by można było konsultować z nim kwestie doboru badań laboratoryjnych, czy też analizy i interpretacji otrzymanych wyników. - W wymogach dotyczących realizacji świadczeń gwarantowanych zapomniano o zapewnieniu współpracy lekarza z diagnostą laboratoryjnym w opiece nad pacjentem - wskazała dr Puacz.

Jak mówiła, z powodu braku jasnych przepisów, absolwenci niezwykle trudnych i ciężkich medycznych studiów na kierunku analityka medyczna, na których są przygotowani nie tylko do wykonywania badań, ale przede wszystkim do bliskiej współpracy z lekarzem i do udziału w opiece nad pacjentem, traktowani są najczęściej jako operatorzy aparatury medycznej, niezbędni jedynie do autoryzacji wyników.

Wśród postulatów diagnostów jest ograniczenie dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego, by byli to jedynie absolwenci kierunków medycznych, a nie np. kierunków przyrodniczych.

Diagności chcieliby także zwiększenia płac. - Nie może być tak, że osoba z dużą wiedzą medyczną zarabia na rękę 1,8 tys. zł - zaznaczyła Puacz. Potrzebna jest ponadto gwarancja finansowania szkoleń specjalizacyjnych ze środków resortu zdrowia. Obecnie diagności muszą pokrywać je sami, a koszty - jak podkreślają - są niemałe, bo od 15 do 40 tys. zł w zależności od dziedziny medycyny laboratoryjnej.

Kolejnym z omawianych zagadnień był brak zainteresowania uczelni medycznych otwieraniem specjalizacji dla diagnostów laboratoryjnych. - Na razie akredytowały się trzy uczelnie, w dwóch specjalizacjach - podała Puacz.

Wśród zasygnalizowanych ministrowi problemów były też wyniki kontroli NIK mówiące o konieczności podjęcia działań dot. m.in.: odrębnego finansowania puli badań laboratoryjnych w profilaktyce czy stworzenia rejestru badań laboratoryjnych.

Z danych KIDL wynika, że w Polsce jest 16 tys. diagnostów laboratoryjnych, z których 12,5 tys. aktywnie wykonuje zawód.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze