Diagności o decyzji MZ dotyczącej zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych

Autor: KRDL, RZ/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2020 11:31

W związku z coraz bardziej dynamiczną sytuacją dotyczącą koronawirusa wchodzi w życie rozporządzenie kryzysowe w sprawie zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych. Pracownicy laboratoriów diagnostycznych w ciągu trwających 3 godziny konsultacji wymogli na ministrze 3-miesięczny termin obowiązywania.

Rozwiązanie dopuszczające zdalną autoryzację będą obowiązywać tylko przez 3 miesiące. Fot. PTWP

Rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Zdrowia będzie obowiązywało przez 3 miesiące od daty jego wejścia w życie.

Członkowie Krajowego Związku Zawodowych Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych napisali, że ministerstwo wprowadziło "przepchnięte pod osłoną nocy" rozporządzenie kryzysowe. "Minister Łukasz Szumowski nie wie czym grozi autoryzacja wyników badań przez osoby niezaznajomione ze specyfiką badań w konkretnych laboratoriach i niemające pojęcia o kompetencjach osób, które wykonały badania" - czytamy w krytycznym wpisie w mediach społecznościowych.

W tej sprawie jest już oficjalne oświadczenie prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

"Akty prawne są tworzone w nocy a następnie podpisywane przez poszczególnych ministrów. Projekt mający wprowadzić tzw. zdalną autoryzację był procedowany poza tradycyjnym obiegiem legislacyjnym tj. z pominięciem wszystkich terminów i poszczególnych etapów np. konsultacji publicznych" - pisze w oświadczeniu Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady
Diagnostów Laboratoryjnych

Dokument ten datowany był na 16 marca 2020 (z godz. 00.10). Został on następnie przekazany do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych w dniu 16 marca 2020 r. około godziny 11.30. Na zgłoszenie ewentualnych uwag przewidziano czas około 3 godzin.

Jak stwierdza prezes Niewiadomska, z treści otrzymanego projektu wynikało, że zostanie dopuszczona zdalna autoryzacja "już na zawsze", czyli, że byłoby można ją wykonywać nawet po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Ponadto projekt przewidywał dopuszczenie zdalnej autoryzacji, poza laboratorium, na przykład w domu. 

Rada Diagnostów Laboratoryjnych konsultując w pośpiechu z Ministerstwem Zdrowia rozporządzenie, uzyskała zmianę zapisów. Wynika z nich, że rozwiązanie dopuszczające zdalną autoryzację będą obowiązywać tylko przez 3 miesiące. Zdalna autoryzacja będzie mogła być wykonywana tylko w laboratorium. 

Treść oświadczenia: kidl.org.pl

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum