Diagności laboratoryjni upominają się o nowelizację ustawy o diagnostyce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2019 20:47

Środowisko diagnostów laboratoryjnych w opublikowanym w środę (13 lutego) stanowisku upomina się o nowelizację ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych przypomina o swoich postulatach i deklaruje wolę współpracy przy tworzeniu przepisów.

Diagności laboratoryjni upominają się o nowelizację ustawy o diagnostyce
Fot. PTWP, Andzrzej Wawok

"Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wyraża zaniepokojenie sposobem procedowania przez Ministerstwo Zdrowia, tak długo oczekiwanej przez środowisko diagnostów laboratoryjnych, nowelizacji ustawy z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej" - głosi stanowisko.

KRDL przypomina w nim, że Sejm poprzedniej, VII kadencji opracował projekt ustawy, który - jak oceniono - w dużej mierze spełniał oczekiwania diagnostów laboratoryjnych. Rada zauważa, że niestety do zakończenia kadencji projekt nie wszedł pod obrady Sejmu.

"Rok 2019 jest ostatnim, w którym Sejm VIII kadencji może uchwalić oczekiwane przez nas prawo. Diagności laboratoryjni, nie bez podstaw, obawiają się powtórzenia scenariusza minionej kadencji, co pogłębia frustrację środowiska spowodowaną nierównym wobec innych zawodów medycznych traktowaniem naszej grupy zawodowej chociażby w zakresie wynagrodzeń i finansowania specjalizacji" - podkreśla KRDL.

Rada podnosi, że "rodzą się podejrzenia, że skoro ciągle odkładany jest termin skierowania ustawy do Sejmu, to zawiera ona przepisy, które są niekorzystne dla diagnostów laboratoryjnych".

W stanowisku przypomniano, że Krajowy Zjazd Diagnostów Laboratoryjnych, obradujący 6 i 7 grudnia ub. r. w Warszawie, zobligował Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych do zainicjowania zmian w przepisach ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz aktach wykonawczych.

Określone wówczas priorytety obejmują m.in. kształcenie specjalizacyjne na zasadach refundacji przez Ministerstwo Zdrowia; dziesięciodniowy, płatny urlop szkoleniowy w celu realizacji obowiązku szkolenia ciągłego; zapobieganie deregulacji zawodu diagnosty laboratoryjnego; uporządkowanie przepisów prawa dotyczących pełnienia funkcji kierownika w medycznym laboratorium diagnostycznym oraz stworzenie systemu licencjonowania medycznych laboratoriów diagnostycznych.

KRDL wyraziła w stanowisku wolę współpracy w zakresie formułowania przepisów ustawy. "Nie jest to jednak możliwe bez znajomości projektu ustawy" - zaznaczono.

Diagności podnoszą, że medycyna laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta; niestety - jak akcentują - rola badań jest niedoceniana i często traktowana jako zbędny koszt.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej, która określa zasady dostępu do wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych od lat upomina się o nowelizację ustawy. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Czytaj: kidl.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum