Diagności laboratoryjni nie świętują, oni dzisiaj pracują

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2020 07:31

27 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. W tym roku nie odbędą się konferencje, seminaria ani spotkania z pacjentami, które mają przybliżać rolę diagnostów laboratoryjnych w diagnozowaniu stanu zdrowia pacjentów.

Fot. KIDL

- Od początku marca całe społeczeństwo jest codziennie informowane przez Ministerstwo Zdrowia o naszej pracy - podawane są liczby wykonanych testów w kierunku SARS-CoV-2, co pokazuje jak ważną rolę w systemie ochrony zdrowia odgrywają diagności laboratoryjni i badania, które wykonują - oceniła Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

- Za każdym testem kryje się praca zespołu pracowników medycznego laboratorium diagnostycznego, w którym diagnosta laboratoryjny, który interpretuje i autoryzuje uzyskane wyniki odgrywa kluczową rolę. Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom medycznych laboratoriów za ich zaangażowanie – powiedziała Alina Niewiadomska.

Podkreśliła, że życzy sobie i wszystkim diagnostom, żeby ten zawód był wreszcie traktowany na równi z innymi zawodami medycznymi.

- Niestety przez lata nic w tej kwestii się nie zmienia. Praca diagnostów laboratoryjnych nadal nie jest wynagradzana stosownie do posiadanych kwalifikacji. Średnie zarobki diagnostów wynoszą 2,5-3,5 tys. zł. Podwyżki wynagrodzeń, jakie diagności otrzymują w ostatnich latach są raczej symboliczne i w związku z tym nie możemy mówić o godnej płacy za naszą odpowiedzialną pracę - dodała prezes KRDL.

- Ta pandemia pokazała, że bez zawodu diagnosty laboratoryjnego system nie istnieje, dlatego apelujemy do rządzących nie o oklaski, tylko godziwe zarobki - tłumaczyła.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245). Określa zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych od lat zabiega o nowelizację ustawy, która jest niezbędna wobec zmieniającego się systemu ochrony zdrowia. W Polsce jest obecnie ok. 16,5 tys. diagnostów laboratoryjnych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum