Diabetycy wydadzą więcej pieniędzy na paski do glukometrów

Paski do mierzenia poziomu cukru we krwi mają być płatne. Dziś są na ryczałt - 3,2 zł. - Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, ta zmiana polityki cenowej ma wymusić bardziej racjonale korzystanie z pasków przez osoby chore na cukrzycę.

Opakowanie 50 pasków kosztuje zależnie od producenta 40-70 zł, ale pacjenci kupują je dziś po cenie ryczałtowej - 3,2 zł. Jeśli ryczałt zniknie, chorzy zapłacą 30 proc., czyli 12-20 zł.

NFZ wydaje na leki dla diabetyków sporo pieniędzy. Z danych jakie uzyskał portal rynekzdrowia.pl z Centrali Funduszu wynika, że koszty refundacji leków stosowanych w leczeniu cukrzycy wynosiły: w 2008 roku - 665 mln zł, w 2009 roku - 713 mln zł, w  2010 roku - 738 mln zł.

W bieżącym roku od stycznia do sierpnia NFZ refundując leki dla osób z cukrzycą wydał ok. 493 mln zł. W tym samym okresie NFZ przeznaczył na refundację testów paskowych to kwota ok. 384 mln zł. Zatem, poza paskami, refundowane leki dla chorych na cukrzycę kosztowały Fundusz do sierpnia około 109 mln złotych.

W piśmie jakie otrzymaliśmy od Krzysztofa Suszka, dyrektora Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia, czytamy: „z informacji wynika (jakie napływały do MZ - dop. red.), iż w dużej większości pacjenci nadużywali samokontroli w zakresie pomiaru cukru we krwi co przekładało się na realizację recept i refundację Narodowego Funduszu Zdrowia".

Jak przekazuje biuro prasowe MZ "niewielka odpłatność za paski ograniczy chęć do nadmiernego kontrolowania glikemii bez szkody dla efektów leczenia, co potwierdzają wykonane badania przez Pana Prof. dr hab. med. Krzysztofa Strojka opublikowane w czasopiśmie Diabetologia Doświadczalna i Kliniczna (2009; 9, 2:1-7), z których wynika, że do 40 proc. chorych deklaruje, że nie koryguje leczenia lub diety w zależności od wyników samokontroli".

Dodatkowo - jak pisze dyrektor Suszek - „dotychczasowy system pozwalał na wzrost zjawiska nieodpłatnego rozdawania glukometrów. Chorzy niejednokrotnie wykonują oznaczenia równolegle na kilku aparatach co powoduje nieuzasadnione zużywanie pasków. W mniemaniu Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie odpłatności dla pasków ograniczyłoby ten proceder".

Ministerstwo jednocześnie zapewnia, że będzie prowadziło negocjacje cenowe z producentami, tak aby obniżyć ceny pasków do realnych cen - takich, jakie są uzyskiwane podczas zamówień publicznych w szpitalach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych