Diabetycy czują się ignorowani

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2012 20:36

W 2012 roku z budżetu państwa wydano o 485 mln złotych mniej na leczenie cukrzycy niż w roku poprzednim. Oszczędności poczyniono głównie kosztem chorych na cukrzycę typu 2.

Diabetycy czują się ignorowani

Od ponad 10 lat na listach leków refundowanych nie pojawił się żaden nowy lek na cukrzycę typu 2. Szacuje się, że ok. 100 tys. pacjentów powinno być leczonych inkretynami, co obciążyłoby państwo wydatkiem kilkudziesięciu milionów złotych.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie projekt wykazu leków refundowanych, w którym po raz kolejny nie znalazły się nowoczesne leki inkretynowe.

- Kolejna lista leków refundowanych, na których nie ma dla chorych na cukrzycę typu 2 żadnych nowoczesnych leków, odbiera nadzieję, że coś się zmieni. Liczą się tylko oszczędności. Celem MZ jest przeniesienie kosztów leczenia cukrzycy typu 2 na pacjenta - ocenia Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.  

Z raportów NFZ wynika, że w 2012 roku z budżetu państwa wydano o 485 mln złotych mniej na leczenie cukrzycy niż w roku poprzednim. Co dano w zamian? Chorym na cukrzycę typu - 1 długo oczekiwane analogi insulin, na które wydano kilkadziesiąt mln złotych. To wspaniała wiadomość, ale chorym typu 2 znowu nie dano nic - konkluduje Dziennik Zachodni.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum